Uluitor ce a pățit Barcelona la Koln! Catalanii au condus cu șapte goluri la mijlocul reprizei secunde cu Vardar, în a doua semifinală a Ligii Campionilor. Ultima parte a meciului s-a transformat în coșmar

Veszprem și Vardar Skopje se vor întâlni în acest an în finala Ligii Campionilor la handbal masculin. Dacă formația maghiară și-a respectat statutul de favorită în partida cu Vive Kielce, în schimb, reprezentanta Macedoniei de Nord a produs o surpriză uriașă în confruntarea cu Barcelona, la fel ca și în 2017, tot în semifinale.

Veszprem s-a impus cu 33-30 în fața polonezilor, după un joc echilibrat în cea mai mare parte, dar în care a avut aproape tot timpul controlul. Campioana Ungariei s-a calificat, așadar, pentru a patra oară în istoria clubului în finala mare a competiției.

Semifinala a doua a fost un adevărat thriller. Barcelona și-a dominat net adversara preț de 40-45 de minute. Încă de la pauză a condus cu 7 goluri diferență, 16-9, avantaj menținut minute bune și după pauză. Catalanii s-au relaxat prematur, iar Vardar a pedepsit-o dur! Letonul Dainis Kristopans a început să joace fantastic și a marcat gol după gol (10 goluri în meci), iar macedonienii au egalat la 26-26 cu mai puțin de 4 minute înainte de final. Xavier Pascual & Co s-au blocat, iar Vardar a trecut și în avantaj, iar de acolo nu a mai cedat nicio secundă.

Campioana din 2017 a produs imposibilul și a câștigat cu 29-27, ajungând din nou în finala Ligii Campionilor. Ultimul act se desfășoară duminică, de la ora 19:00.

Publicat: 01 06. 2019, 20:52
Actualizat: 01 06. 2019, 20:53