ULTIMA ORĂ‚ | Cehia, eliminată de la Campionatul Mondial de handbal! Adversarele României din sferturi au cedat în fața Olandei

Echipa națională a Cehiei, care a eliminat România de la Campionatul Mondial de handbal feminin, a fost învinsă miercuri, cu scorul de 30-26, de vicecampioana mondială en titre Olanda și a ratat calificarea în semifinalele turneului.

Olandeza Lois Abbingh, fostul inter stânga al echipei HCM Baia Mare, a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu 14 goluri. Au mai punctat pentru învingătoare: Snelder 3 goluri, Groot 3, Smeets 2, Polman 2, Malestein 2, Broch 2, Rozemalen 1, Dulfer 1.

Pentru Cehia au înscris: Luzumova 11 goluri, Jerabkova 7, Zachova 2, Mala 2, Setelikova 1, Satrapova 1, Salcakova 1, Hrbakova 1.

În semifinale, Olanda va întâlni câștigătoarea meciului Norvegia – Rusia, partidă programată miercuri, de la 21:30.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Suedia și Franța.

Echipa națională de handbal feminin a României a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Germania, după ce a fost învinsă, cu scorul de 28-27, la Leipzig, de reprezentativa Cehiei.

Publicat: 13 12. 2017, 20:26
Actualizat: 13 12. 2017, 20:27