Ultima evoluție a Dianei Ciucă a fost apreciată ca atare de EHF! Portarul echipei SCM Rm. Vâlcea a fost desemnată cea mai bună tânără jucătoare a săptămânii în Liga Campionilor

Diana Ciucă se desparte de Rm. Vâlcea

Intrată pe teren în ultimele şapte minute ale jocului cu Krim Ljubljana în Liga Campionilor (scor 31-16), portarul echipei SCM Râmnicu Vâlcea, Diana Ciucă (19 ani), a făcut senzaţie şi nu a primit niciun gol. EHF a remarcat imediat performanța vâlcencei și a desemnat-o cea mai bună tânără jucătoare din prima etapă a Main Round.

Acesta este primul titlu individual al Dianei Ciucă la nivel de senioare și vine ca o confirmare după ce a debutat la națională luna trecută, la Mondialul din Japonia. Specialista echipei vâlcene la aruncările de la 7 metri, Diana a profitat sâmbătă și de absența Yuliyei Dumanska. Portarul naționalei a suferit o entorsă la un antrenament, care o va ține pe tușă și în această săptămână.

Diana Ciucă a căpătat și mai mult curaj după ultima evoluție și speră să ajungă cu Vâlcea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Mă simt foarte bine, mă bucur pentru  victoria cu Krim, ne-am dorit-o mult şi sperăm să continuăm seria aceasta favorabilă nouă. Toate suntem dornice să arătăm că putem mult mai mult. Cred că diferenţa a făcut-o lipsa greşelilor tehnice din partea noastră. Am avut emoţii, ca la fiecare meci, dar încerc să le transform în emoţii constructive şi să mă ajut de fiecare lucru. Mă bucur pentru fiecare evoluţie bună şi încerc să învăţ din orice. Credem în şansa noastră, niciun meci nu seamnă cu altul şi avem o şansă să ajungem şi mai sus”, a spus Diana Ciucă.

Publicat: 27 01. 2020, 18:16