Turda a bătut fără emoții la Baia Mare și rămâne invincibilă în Liga Națională

Aseară, de la ora 21.00, după meciul Baia Mare -Gyor, s-au întânit echipele HC Minaur Baia Mare și Potaissa Turda, într-o partidă care a contat pentru etapa a VI-a Ligii Naționale de handbal masculin.

Invincibilă în acest start de sezon, echipa de pe malurile Arieșului a început cu emoții duelul cu Baia Mare, în condițiile în care autocarul care îi transporta la meci s-a defectat și a fost nevoie de altul ca jucătorii să ajungă în Maramureș.

Echipa pregătită de Horațiu Gal a confirmat forma bună în prima repriză, după care a avut un avantaj de două puncte, 13-11. În partea secundă băimărenii au intrat  mai bine în joc și la două minute de la reluare au reușit pentru prima dată să restabilească egalitatea (13-13). În minutul 35 s-a înregitrat ultima egalitate (15-15), apoi turdenii au pus stâpânire pe minge, joc și rezultat.

La finalul celor 60 de minute de joc, turdenii au obținut victoria la o diferență de 4 goluri (22-26), părăsind  polivalenta din Baia Mare în aplauzele celor aproximativ 50 de suporteri care i-au însoțit în Maramureș.

Pentru turdenii, etapa viitoare urmează duelul de pe teren propriu cu Știința Dedeman Bacău.

HC Minaur Baia Mare – Potaissa Turda 22 – 26 (11-13)

Minaur: Irimuș, V. Viman – portari

Grasu (7 goluri), Baican (3), Munea (3), Fotache (3), Popescu (2), Leordean 91), Udriștoiu (1), L. Orban (1), Bera (1), Acsinia, Crăciun, Mihai, Bondar. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Potaissa: Szopka, Varo – portari

Marian (5 goluri), Dediu (4), Pavel (4), Adomnicăi (4), Alisie (3), Lazăr (1), Ștef (1), Câmpan (1), Bursuc (1), Savic (1) , Rogoz (1), Ignat

Articol scris de Ion MOCAN / Foto: Mihaela BOBAR

Publicat: 13 10. 2013, 10:58
Actualizat: 13 10. 2013, 11:30