Tricolorele au prins ritmul de Mondiale. România – Japonia 23-18 în turneul de la Paris. Urmează meci cu Franța

UPDATE 21:32: Franța a învins cu 23-18 Tunisia, astfel că finala turneului de la Paris va fi între reprezentativa țării gazde și România

Naționala feminină de handbal a câștigat în această după-amiază cu 23-18 partida amicală cu Japonia, din cadrul turneului pe care îl întreprinde la Paris (n.r. competiție pregătitoare pentru Campionatul Mondial din Serbia, 6-22 decembrie). Astfel, cu această victorie, tricolorele s-au calificat în finala de mâine, unde vor înfrunta învingătoarea dintre Franța și Tunisia, partidă programată în această seară.

România a ratat startul cu Japonia, iar după numai șase minute s-a văzut condusă cu 3-0. Tricolorele au pierdut trei mingi în atac, iar selecționerul a cerut imediat time-out pentru a opri căderea. Efectele s-au văzut imediat, când naționala a marcat de șase ori consecutiv (6-3, min. 13). Aceasta a fost și cea mai bună perioadă de joc a primei reprezentative din primele 30 de minute, care a continuat să rămână la conducere, însă a avut procentaje scăzute în atac. Cea mai constantă tricoloră a fost Paula Ungureanu, care a asigurat liniște echipei, prin cele șapte intervenții. La sfârșitul primei părți, încheiată în avantaj de România (scor 10-8), goalkeepee-ul român a fost înregistrată cu un procentaj de 47%. De altfel Paula și Valentina Ardean au fost singurele jucătoare din tabăra țării noastre care au evoluat toate cele 30 minute.

Ardean și Marin, jucătoarele reprizei secunde

Lucrurile s-au mai limpezit în atacul României după pauză, când Marin, Ardean sau Perianu au fructificat situațiile de gol. Pe fondul unui joc dominat tot mai clar, naționala s-a desprins la 16-11 (minutul 42). Dacă prima repriză i-a aparținut Paulei Ungureanu, care a reușit să „țină” de procentaj până la final, în partea a doua au ieșit la rampă Luciana Marin și Valentina Ardean care n-au ratat nicio aruncare la poartă. Diferența de pe tabelă a continuat să crească în favoarea României, care a ajuns la 21-14 (min. 51). La final, prima reprezentativă s-a impus cu 23-18, aceasta fiind și prima victorie din această toamnă-iarnă, după patru meciuri pierdute, două cu Norvegia și două cu Danemarca.

Echipa României: Ungureanu (13 intervenții, 48% procentaj) – Ardean 5, Manea 1, Nechita 2, Neagu 1, Brădeanu 1, Marin 5. Au mai intrat: Dedu (1 intervenție) – Pintea, Țăcălie, Pîrvuț, Perianu 3, Ciuciulete 2, Dincă 1, Zamfir, Chiper 2

Publicat: 30 11. 2013, 18:58
Actualizat: 30 11. 2013, 21:33