Trefilov a resuscitat Rusia! Gullden & Co au rămas fără replică în fața cvadruplei campioane mondiale la Mobelringen Cup

Naționala Rusiei, adversară a României la Campionatul Mondial de handbal feminin, arată foarte bine înaintea startului turneului final din Danemarca (5-20 decembrie). După ce a terminat la egalitate cu Norvegia (scor 26-26), în cadrul turneului Mobelringen Cup, echipa pregătită de Trefilov a făcut instrucție cu naționala Suediei, scor 32-24, la aceeași întrecere.

Rusia a început cu un incredibil 7-0, reprezentativa nordică reușind să marcheze primul gol abia în minutul 9. Până la pauză, avantajul cvadruplei campioane mondiale a continuat să crească, până la 10 goluri diferență (scor 18-8). În partea a doua, echipa lui Trefilov a continuat să „mărșăluiască” în fața unei echipei care a avut, cu excepția interului Linnea Torstensson, toate jucătoarele de valoare la dispoziție. Astfel, Rusia a ajuns să conducă cu 24-10 și 26-12. Abia la această diferență, Makeeva & Co s-au oprit, motiv pentru Suedia să reducă diferența până la final; 32-24.

Isabelle Gullden, jucătoarea echipei CSM București și MVP-ul ultimului Campionat European, a marcat 9 goluri., însă insuficient pentru a-și ajuta selecționata să țină pasul cu Rusia. De partea cealaltă au marcat: Bobrovnikova – 7, Vyakhireva – 6, Dmitrieva – 5, Bliznova – 4, Chernoivanenko – 3, Ilina – 3, Kuznetsova – 2, Makeeva – 1, Marennikova – 1.

Rusia arată că este o candidată la podiumul mondial, după câțiva ani în care intrase într-un con de umbră. În 2013, acaestă selecționată a ratat și prezența la Campionatul Mondial, motiv pentru ruși să-l readucă la lot pe Trefilov.

Tot la Mobelringen Cup, Norvegia a câștigat cu 31-28 partida cu Olanda. Rusia și Norvegia fac parte din aceeași grupă cu România la Campionatul Mondial din Danemarca, de la Frederikshaven.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 29 11. 2015, 13:12
Actualizat: 29 11. 2015, 15:55