Transfer de senzație la Dinamo. Direct din campionatul Franței: „A marcat cele mai multe goluri din istorie!”

Dinamo dă lovitura cu un transfer de top direct din campionatul Franței.

Gruparea din „Ștefan cel Mare” se pregătește de startul noului sezon și a făcut unul dintre cele mai importante transferuri din istoria clubului. Campioana din ultimele sezoane la handbal masculin a anunțat transferul francezului Tom Pelayo. Campionul european EHF 2025 a anunțat că abia așteaptă să debuteze pentru „dulăi”.

Mutare de Champions League făcută de Dinamo la handbal: semnează cu golgheterul din campionatul Franței

Cea mai titrată formație de handbal din România dă lovitura pe piața transferurilor. „Dulăii” au obținut semnătura unui internațional francez de 28 de ani care a scris istorie în Starligue. Tom Pelayo a marcat 241 de goluri în doar 30 de meciuri și a stabilit un record absolut în Franța, iar acum vine în România să doboare record după record alături de clubul din „Ștefan cel Mare”.

Conducerea CS Dinamo de la handbal a anunțat transferul interului francez pe rețelele de socializare.

„Tom Pelayo, noul nostru inter dreapta, vine la București după un sezon ISTORIC în Franța. 241 de goluri în 30 de meciuri, un nou RECORD pentru campionatul francez. Cele mai multe goluri marcate vreodată într-un singur sezon în prima ligă franceză”, anunță pagina CS Dinamo Handbal.

Tom Pelayo a evoluat toată cariera la Dunkerque Handball Grand Littoral. A debutat în acest an la echipa națională alături de care a triumfat la EHF Euro Cup 2025.

Dinamo a semnat și cu portarul naționalei Franței, fost coleg cu Pelayo

Dinamo devine o forță pe toate planurile și se anunță deja o candidată serioasă în competițiile europene. Samir Bellahcene, în vârstă de 30 de ani, a semnat cu o zi înainte de venirea lui Tom Pelayo. Cei doi au fost colegi la Dunkerque timp de cinci ani. Are un titlu european cucerit alături de Franța anul trecut și a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial din acest an. De asemenea a participat la Jocurile Olimpice de la Paris, dar selecționata „cocoșului galic” nu a făcut o impresie prea bună.

Campioana din Liga Zimbrilor  a mai realizat alte trei mutări înainte de startul sezonului. Este vorba de jucătorii de națională Ionuț Nistor și Andrei Buzle de la CSM Constanța și coordonatorul de joc din Portugalia, Miguel Martins. Echipa va fi antrenată în noul sezon de portughezul Paulo Pereira.

CS Dinamo a anunțat că se va despărți în această vară de Haukur Thrastarson, Ali Zein, Stanislav Kasparek, Darko Djukic, Andre Gomes, Ramon Şomlea, Tudor Buguleț.

Publicat: 11 06. 2025, 20:07