Tomas Ryde a dat vina pe oboseală, după înfrângerea usturătoare de la Mondiale. „Felicit echipa Suediei”

Tomas Ryde, selectionerul nationalei de handbal a Romaniei, urmareste meciul de handbal feminin dintre echipele nationale ale Romaniei si Ucrainei din grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului European 2020, disputat in sala DP Colibasi din Brasov, miercuri, 25 septembrie 2019. ALEXANDRA PANDREA/MEDIAFAX FOTOPANDREA/MEDIAFAX FOTO

Naționala de handbal a României a pierdut la scor și al doilea meci din „Main Round„. După ce a fost învinsă la nouă goluri diferență de Rusia, echipa condusă de Tomas Ryde a pierdut la 12 goluri în fața Suedia. Antrenorul a dat vina pe programul încărcat.

Naționala de handbal a României a fost umilită în duelul cu Suedia. 34-22 a fost scorul în favoarea nordicelor. Fetele noastre au înscris primul gol abia în minutul 7. Chiar și Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri, iar în total a înscris 4 goluri- doar unul din acțiune. Pentru Tomas Ryde a fost de două ori un meci special. Antrenorul naționalei noastre este de naționalitate suedeză.

„Vreau să felicit echipa Suediei, este țara mea natală, a făcut un meci foarte bun, a muncit 60 de minute și nu ne-a dat șanse astăzi. Avem foarte multe jucătoare obosite, am făcut multe greșeli, a fost un meci ușor pentru ele. Denisa (n.r. Denisa Dedu), care este acum lângă mine, a început foarte bine, dar a fost foarte multă presiune pe umerii ei. ”, a declarat Tomas Ryde.

Planuri pentru meciul cu Japonia

România mai are un meci în Main round. Miercuri, de la ora 11, înfruntă echipa țării gazde și are nevoie de o victorie pentru a nu termina grupa pe ultimul loc.

„Trebuie să mergem acasă, să ne vindecăm rănile și să facem un meci foarte bun mâine, cu Japonia”, a spus Ryde la conferința de presă de după meci.

Antrenorul suedez a acordat la final un interviu pentru Gazeta Sporturilor în care a dezvăluit că sunt șanse mici să o poată folosi pe Cristina Neagu în partida cu Japonia. În duelul cu Suedia cea mai bună handbalistă din România a intrat pe teren doar 20 de minute.

Publicat: 10 12. 2019, 18:28
Actualizat: 10 12. 2019, 18:43