THW Kiel, învinsă acasă de Vardar Skopje în Liga Campionilor! Germania riscă să rămână fără echipă în Final Four pentru al doilea consecutiv

PSG și Vardar Skopje, finalistele ultimei ediții în Liga Campionilor la handbal masculin, au făcut pași importanți pentru a ajunge în Final Four și în acest sezon.

Echipa franceză a câștigat fără probleme în Polonia, pe terenul echipei Vive Kielce cu 34-28, în manșa tur a sferturilor de finală. Tot în deplasare s-a impus și Vardar Skopje, în confruntarea cu THW Kiel, scor 29-28, după un meci extrem de palpitant. Golul victoriei a fost înscris cu 5 secunde înainte de finală, în poarta goală a germanilor, care forțau victoria cu un jucător în plus în atac. Vardar a condus toată prima repriză, THW Kiel a revenit în partea secundă și a condus cu 23-20, dar nu a reușit să păstreze avantajul.

La mijlocul acestei săptămâni, Flensburg și Montpellier au încheiat la egalitate, 28-28, în timp ce partida Nantes – Skjern se joacă în această seară. Așadar, Germania riscă să rămână fără echipă în Final Four-ul de la Koln pentru al doilea an consecutiv. Partidele retur se vor desfășura la sfârșitul săptămânii viitoare. Dacă ratează calificarea în Final Four, THW Kiel riscă să rămână în afara Ligii Campionilor în sezonul următor, în condițiile în care în Bundesliga ocupă doar locul 5.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?