THE END

România pleacă de la Euro pe jumătate mulțumită. A încheiat turneul final, pe locul 5, având un singur regret, că nu a bătut Spania.

În ultima reprezentație, dată la Skopje, cu naționala Croației, tricolorele au evoluat pentru prima dată fără a avea nicio apăsare, fără emoții. Ieșite din lupta pentru medalii, fetele lui Radu Voina au dorit totuși să încheie cu o victorie de consolare, pe care au și obținut-o în urma a zece minute de prelungiri.

România a controlat ostilitățile mai bine de 45 de minute, cu o singură excepție, în minutul 5 (scor 1-2), fiind permanent la conducere. Naționala a avut chiar și patru goluri, 10-6 (min. 15) sau 20-16 (min. 34). Tricolorele au evoluat însă relaxat, iar pe final s-au văzut conduse de o Croație avântată, care și-a dorit, la rândul ei, locul 5. Pentru ca nimeni să nu se supere, iar amprenta lor să rămână pe acest turneu final, cele două reprezentative au „decis” să ducă meciul în prelungiri, 29-29.

Huțupan și Amariei, decisive pe final

Următoarele zece minute ne-au arătat o echipă a României hotărâtă, cu Luminița Dinu ori Carmen Amariei dornice să-și arate clasa la ultimul meci oficial sub tricolor ca și jucătoare. La final, diferența a ajuns la trei goluri în favoarea țării noastre, 36-33, iar România a primit medaliile de onoare pentru locul 5. România va fi cap de serie la tragerea la sorți a grupelor pentru CE 2010 organizat de Danemarca și Norvegia.

"N-am avut obiectiv și nici n-aș fi acceptat. România a ocupat locul pe care îl merită. Trebuie să acceptăm asta și cu bune și cu rele"