Tadici urcă Zalăul în Europa! La un pas de semifinalele Cupei EHF

Handbal Club Zalău s-a impus sâmbătă, în Franța, cu 27-24 (16-9) în fața echipei Nimes, în manșa tur a sferturilor Cupei EHF, și este la un pas de a juca a opta semifinală de cupă europeană din istoria clubului.

Dat afară de la Oltchim în 2008, Gheorghe Tadici s-a reîntors la Zalău, unde a preluat o echipă aflată la retrogradare, iar acum o conduce spre fazele finale ale cupelor europene. Sâmbătă seara, în Franța, trupa sălăjeană a disputat cel mai important meci de la revenirea antrenorului, miza fiind o calificare în semifinalele Cupei EHF. Nimes, o echipă condusă de pe bancă de românca Manuela Ilie și bazată pe jucătoare din naționalele Franței și Sloveniei, a avut probleme cu defensiva condusă de Valeria Beșe (foto) și susținută dintre buturi de portarul Mirela Nechita. De altfel, goalkeeper-ul Zalăului a fost MVP-ul partidei, prin cele 13 parade contribuind decisiv la victoria formației sale, cu 27-24.

„Apărarea a făcut ușor atacul. Meciul a fost echilibrat până la 4-4, apoi ne-am desprins la 7-4 și de atunci n-am mai cedat inițiativa. Nechita a prins câteva mingi bune în poartă și chiar dacă am jucat aproape o jumătate de repriză în inferioritate, în partea a doua jocului, am reușit să dăm goluri importante pe contraatac și să câștigăm. Nu dormim însă după acest rezultat, ci mai avem de tras pentru semifinale”, ne-a declarat Gheorghe Tadici, care deține în palmaresul lui nouă semifinale de cupă europeană, șapte pe banca echipei HC Zalău. Partida retur este programată duminică, la ora 11:00, pe teren propriu.

„Dacă mocnesc, nu rezist!”

Suspendat patru etape în Liga Națională, Gheorghe Tadici și-a putut conduce de pe bancă echipa la Nimes. Întrebat dacă nu riscă să facă infarct pe bancă prin ieșirile din timpul meciurilor, antrenorul a comentat în stilul caracteristic: „Exteriorizându-mă, nu mi-e teamă că aș face infarct. Doar dacă mocnesc în mine aș putea avea probleme”.