Surpriză uriașă la Campionatul European de Handbal din Suedia. Ce s-a întâmplat la meciul dintre Germania și Olanda

Naționala de handbal feminin a Germaniei a reușit prima surpriză la Campionatul European din Suedia, după ce a învins, duminică, scor 30-27, reprezentativa Olandei, vicecampioana mondială, în primul meci din grupa B.

Olanda, una dintre favorite la câștigarea unei medalii la Campionatul European, a început în forță partida cu Germania și a condus cu cinci goluri, 11-6, după 18 minute de joc. A fost momentul în care Germania a solicitat time-out, iar jocul echipei s-a schimbat, apropiindu-se la doar un singur gol după primele 30 de minute, 15-14.

Startul părții a doua a jocului a aparținut vicecampioanei mondiale, care și-a creat un nou avantaj de patru goluri, 17-13, dar Germania nu a cedat și a întors meciul în favoarea sa. Handbalistele antrenate de Michael Biegler au preluat conducerea în minutul 43, 21-20. De aici, partida a fost controlată de Germania, care a reușit să se impună cu 30-27.

Olanda, națională care a schimbat selecționerul după Jocurile Olimpice de la Rio, pe banca formației fiind instalată Helle Thomsen, va juca în a doua partidă din grupa B, împotriva Poloniei, în timp ce Germania va juca cu Franța.

În al doilea meci din grupa A, țara gazdă Suedia a trecut fără probleme, cu 25-19, de Spania, iar jucătoarea echipei CSM București, Carmen Martin, a marcat 7 goluri. Isabelle Gullden, cealaltă handbalistă de la campioana Europei, a marcat doar de două ori pentru Suedia.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 04 12. 2016, 21:48
Actualizat: 04 12. 2016, 21:49