Surpriză uluitoare în semifinala Campionatului Mondial de handbal! Danemarca a avut 6 goluri avantaj în fața Norvegiei, dar apoi s-a întâmplat ceva șocant: cât era scorul în minutul 59:56, când s-a dat lovitură de la 7 metri!

UPDATE: Partida s-a încheiat cu victoria Norvegiei, scor 29-28, după ce golul victoriei a fost marcat în minutul 69:59, de către Henny Reistad, jucătoare care a înscris 15 goluri în cadrul acestei întâlniri.

Norvegia a produs surpriza în prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin și a întors scorul în meciul cu Danemarca, deși era condusă la șase goluri diferență.

După 60 de minute de joc, tabela arăta egalitate, 23-23, însă modul în care s-a ajuns la acest scor a fost de-a dreptul spectaculos.

Norvegia a întors surprinzător și spectaculos scorul în meciul cu Danemarca din semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Danemarca a avut un avans de șase goluri, însă în ultimul minut, Norvegia a preluat conducerea la un gol diferență, 23-22.

Cu doar patru secunde înainte de finalul partidei, arbitrii au dictat lovitură de la șapte metri pentru Danemarca și partida a intrat în prelungiri după ce lovitura a fost transformată.

Danemarca a ajuns în semifinalele competiției după ce a învins-o la doar două goluri pe Muntenegru, scor 26-24. De cealaltă parte, Norvegia s-a impus în fața Olandei, scor 30-23 în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Cealaltă semifinală se va disputa tot sâmbătă, de la ora 22:00, între Suedia și Franța, iar finala Campionatului Mondial de handbal feminin este programată duminică, 17 decembrie, de la ora 20:00.

Publicat: 15 12. 2023, 20:16
Actualizat: 15 12. 2023, 20:28