Surpriză de proporții la Mondiale. Franța a bătut Rusia și e în semifinale

Campionatul Mondial de handbal feminin continuă fără România, dar și fără Rusia, deținătoarea ultimelor trei titluri, cucerite în perioada 2005-2009. Astăzi, în primul sfert de finală de la Sao Paulo, Franța a învins campioana lumii cu 25-23, după un meci în care trupa lui Krumbholz a făcut o artă prin modul de a se apăra. La pauză, Franța avea un gol avans, scor 13-12, însă în actul secund diferența a crescut până la patru goluri (20-16, minutul 44). Rusia a încercat să revină în ultima parte, dar a avut în față o defensivă condusă magistral de Tervel. Echipa lui Trefilov a revenit până la 23-24 în minutul 57, având și superioritate numerică, dar Franța a rezistat cu brio, a mai înscris un gol și s-a calificat în semifinale, unde va înfrunta câștigătoarea meciului dintre Angola și Danemarca. Franța are acum ocazia de a câștiga un nou titlu mondial după o pauză de 8 ani.

Publicat: 14 12. 2011, 17:33
Actualizat: 14 12. 2011, 17:34