Surpriză de proporții la Euro 2020. Ungaria a fost învinsă de Croația, naționala cotată cu cele mai slabe șanse la turneul final

Croația a produs o surpriză de proporții la Euro 2020, prin victoria împotriva Ungariei cu scorul de 24-22, într-un meci din Grupa C. Într-un joc din Grupa A, Franța a învins Muntenegru cu mare dificultate, cu 24-23.

Surpriză de proporții la Euro 2020: Croația – Ungaria 24-22

Ungaria a venit cu mari speranțe la acest turneu final, după ce în ultimii 2 ani a dat senzația că a construit o echipă capabilă să se implice în lupta pentru medalii. Doar că selecționata condusă de „dublul” Gabor Elek – Gabor Danyi, antrenorii de la Ferencvaros și Gyor, a picat primul examen de la Kolding.

Ungaria a fost surprinsă de o națională a Croației extrem de arțăgoasă, determinată, gata să-și joace șansele, chiar dacă a primit cele mai mici șanse dintre cele 16 naționale la startul Campionatului European.

Croația a fost la rândul ei afectată de Covid-19 înainte de Euro, a fost nevoită să lase câteva jucătoare în afara lotului, dar acest aspect nu s-a reflectat în performanța echipei. Selecționata condusă de Nenad Sostaric a fost neînfricată și a propus o apărare agresivă, care a forțat Ungaria să comită numeroase erori, nu mai puțin de 19 pe parcursul celor 60 de minute. Croația a avut inițiativa în cea mai mare parte a jocului, grație și portarului Tea Pijevic, care a intervenit salvator în câteva rânduri.

Croația a fost tot timpul echipa mai speculativă, a reușit să țină ritmul, iar în ultimele 10 minute s-a desprins în învingătoare, ajungând de la 18-19 în minutul 47 la 23-19 în minutul 58. La final, s-a impus cu 24-22, producând prima mare surpriză a competiției.

Din Grupa C mai fac parte Serbia și Olanda. Meciul dintre cele două selecționate a fost reprogramat pentru mâine.

În Grupa A, la Herning, Franța s-a chinuit să bată Muntenegru, scor 24-23, în timp ce Danemarca a întrecut Slovenia la pas, cu 30-23.

Publicat: 04 12. 2020, 21:25
Actualizat: 04 12. 2020, 23:07