Suedia și Danermarca s-au calificat între cele mai bune 8 naționale la Campionatul Mondial. Isabelle Gullden: „A fost puțin mai ușor decât ne-am așteptat”. „Bella” ar semna imediat pentru o finală Suedia – România

Suedia și Danemarca sunt celelalte două naționale de pe partea superioară a tabloului Campionatului Mondial de handbal feminin care s-au calificat în sferturile competiției. Suedia a învins Slovenia cu 33-21, în timp ce Danemarca a eliminat gazdele întrecerii, Germania, cu 21-17. Cele două echipe se vor întâlni marți pentru un loc în semifinale.

Suedia este una din naționalele care a arătat foarte bine în ultimele zile. Cu trei jucătoare de la CSM București în componență, Isabelle Gullden, Nathalie Hagman și Sabina Jacobsen, reprezentativa nordică nu i-a dat nicio speranță Sloveniei, după 15-20 de minute jocul scăzând mult în intensitate. Suedia a alergat 60 de minute în același ritm, în timp ce Slovenia a fost o bună încasatoare.

„A fost un meci puțin mai ușor decât ne-am așteptat. Cred că de la început am jucat foarte bine în apărare, portarul a avut câteva intervenții bune și apoi am alergat. Slovenia a părut puțin obosită”, a caracterizat meciul Isabelle Gullden.

„Bella”, susținută de suporterii români la meciul din optimi, a prezizat că nu a văzut prea mult România până acum, doar secvențe de la partida cu Slovenia. „După rezultate, România a arătat foarte bine”, a declarat Gullden, care s-a arătat tare încântată atunci când a fost întrebată de o finală Suedia – România: „Ar fi tare frumos, dar va fi foarte greu. Deocamdată, noi avem un meci foarte tare cu Danemarca, un derby scandinavic, va fi luptă”.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?