Succes uriaș pentru Zalăul lui Gheorghe Tadici! Formația ardeleană a învins la scor cea mai galonată echipă din Europa, chiar pe terenul acesteia, și este la un pas de calificarea în grupele Cupei EHF

HC Zalău s-a impus cu 30-22 pe terenul echipei Hypo Viena, într-un meci contând pentru turul 3 preliminar al Cupei EHF la handbal feminin, prima manșă. În urma acestui rezultat, formația lui Gheorghe Tadici a făcut un paș uriaș pentru calificarea în grupele competiției. Partida retur va avea loc sâmbăta viitoare în România.

• Hypo Viena este formația cu cele mai multe titluri în Liga Campionilor – 8
  • Sâmbătă, de la ora 16:00, va evolua și SCM Craiova, pe teren propriu, într-o partidă cu Debrecen (Ungaria)

HC Zalău a controlat partida de la un capăt la altul, diferența fiind creată chiar după primele 15 minute, când s-a desprins la 10-2! Ardelencele au condus și la 9 goluri diferență (14-5), dar la pauză s-a înregistrat un avans de numai 6 goluri (17-11). În partea secundă, echipa lui Gheorghe Tadici a continuat să dețină controlul, chiar dacă în teren a intrat toată lumea, inclusiv junioarele transferarte în vară de la Caracal. De altfel, portarul Kelemen și interul Andrea Stîngă și-au trecut numele și pe lista marcatoarelor. HC Zalău s-a impus cu 30-22, scor care îi asigură în proporție de 99% calificarea în premieră în faza grupelor Cupei EHF, unde nu a acces încă nicio formație din România după ce competiția a fost reformată începând cu sezonul 2015-2016.

Hypo Viena – HC Zalău 22-30 (11-17)

Flock, Sanko – portari; Dedic 3, Kiss 3, Laszlo 6, Schaupp, Wess 2, Einarsdottir 3, Magloth, Vijunaite 3. Krautwaschl, Barisic, Krasniqi, Berlini, Acimovic 2, Măgurean

Kelemen 1, Vișan – portari; Nichitean, Tămaș 2, Nica 1, Trif 3, Panici 3, Irimia, Abed-Kader 5, Bojan, Rob 4, Dragut 3, Constantinescu 4, Stîngă 1, Ciolan 3

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?