Știința Bacău și HC Odorhei au dat restart în Liga Națională de handbal masculin

Știința Bacău și HC Odorhei au lăsat în urmă rezultatele nesatisfăcătoare din ultima vreme și s-au relansat în bătălia pentru un loc pe podiumul Ligii Naționale de handbal masculin, cel puțin pentru această dată. Trupa lui Eliodor Voica a obținut azi trei puncte importante, în deplasare, din confruntarea cu CS Caraș Severin, din cadrul etapei a 9-a. Vicecampioana României s-a impus cu 24-22, după ce la pauză a avut un abantaj minim, scor 11-10.

După trei înfrângeri consecutive, Vlad Caba & Co au redresat corabia tot într-un meci în deplasare. HC Odorhei s-a impus cu 28-25 pe terenul echipei Poli Timișoara, formație care avea același număr de puncte ca și trupa harghiteană înaintea rundei, adică 12. Cu șapte goluri, internaționalul Adrian Mihalcea a fost cel mai bun om din tabăra celor de la HC Odorhei, echipă care a fost în control pe întreaga durată a jocului. După 16-11 la pauză, harghitenii și-au ținut la distanță adversarii și în următoarele 30 de minute, iar la final au obținut o victorie care le consolidează poziția între primele 6 grupări.

Astăzi, în cadrul etapei a 9-a, se desfășoară alte trei partide: Potaissa Turda – Pandurii Tg. Jiu, Steaua – HCM Constanța și CSU Suceava – CSM București. Mâine, în ultimul meci al rundei, se desfășoară derby-ul de tradiție Dinamo – Minaur. Primele 6 poziții, cele care asigură prezența în play-off, sunt ocupate astfel: 1. HCM Constanța – 20 p (8 j), 2. Potaissa – 20 p (8 j), 3. Știința – 19 p, 4. Dinamo – 17 p (8 j), 5. HC Odorhei – 15 p, 6. Pandurii – 15 p (8 j)

Publicat: 16 11. 2013, 12:35
Actualizat: 16 11. 2013, 12:36