Știința Bacău a luat 40 de goluri în Suedia. Calificarea în grupele Cupei EHF pare compromisă

Știința Bacău și-a irosit aproape toate șansele de a reveni în grupele Cupei EHF, după ce a pierdut la scor, în această aseară, în deplasare, manșa tur cu IFK Kristianstad (turul 3). Formația suedeză, pregătită din vară de Ola Lindgren, fostul antrenor al germanilor de la Rhein Neckar-Lowen, s-a impus cu 40-25! Încă de la pauză, gazdele conduceau cu o diferență consistentă,  scor 23-13.

Vreo 15 minute au ținut ritmul elevii lui Eliodor Voica, perioadă în care au înregistrat un handicap de trei goluri (scor 7-10). Gazdele au apăsat pe accelerație și s-au desprins la 20-11 în următoarele nouă minute. După pauză, Știința nu a mai reușit nimic, din contră a fost bună la încasat. După 30-18 (min. 43), Kristianstad a a juns la 16 goluri diferență (scor 38-22, minutul 56). Portarul Beutler i-a lăsat practic fără vlagă pe handbaliștii Bacăului prin intervențiile lui. La final au fost doar 15, 40-25, rezultat la care lucrurile par destul de clare în privința echipei care va merge în grupele Cupei EHF.