Steaua, victorie la limită în Austria! Tragerea la sorți, la care participă și Minaur Baia Mare, are loc marți la Viena

Steaua Bucureşti a obținut calificarea în optimile de finală ale întrecerii masculine de handbal EHF European Cup, după ce a trecut de formaţia austriacă HC Linz AG cu scorul de 31-30 (17-12), sâmbătă seara, în deplasare, în manşa secundă a turului al treilea.

În tur a fost 33-23 pentru militari. Cel mai bun marcator al Stelei a fost Krsto Milosevic 6 goluri, Valentin Ghionea 4, Ştefan-Valentin Neagu 4, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Nemanja Grbovic 4, Savo Mester 3, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Gabriel Sebastian Burlacu 1, Eduard Gheorghe 1, Sabin Constantina 1, Octavian Bizău 1.

În optimi s-a calificat, sâmbătă, şi Minaur Baia Mare, tragerea la sorţi fiind programată marţi, la Viena. Baia Mare s0a impus în fața sârbilor de la Dinamo Pancevo (33-23 în tur şi 25-29).

Steaua Bucureşti s-a calificat în turul 3 cu dublu 10-0, după izbucnirea conflictelor în Israel, ţara din care provenea adversara sa, Hapoel Ashdod.

Minaur Baia Mare a început competiţia în turul 2, cu Odesa, pe care a învins-o cu 91-53 la general. Minaur Baia Mare a șiat în acest an medalia de bronz a Turneului F4 al Supercupei României.

Meciurile din faza optimilor vor avea loc între 10-18 februarie 2024.

Ce se întâmplă la handbal feminin?

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu şi-au aflat adversarele din grupele competiţiei EHF European League, în urma tragerii la sorţi efectuate joi la Viena. România este ţara cu cele mai multe reprezentante în grupe.

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, medaliată cu bronz în ediţia trecută a ligii naţionale, va evolua în Grupa C, alături de echipa franceză Neptunes Nantes, câştigătoarea ediţiei din 2021, de formaţia poloneză MKS FunFloor Lublin şi de gruparea germană HSG Bensheim/Auerbach.

HC Dunărea Brăila, care a reuşit să elimine în turul al treilea preliminar puternica formaţie germană Borussia Dortmund, medaliată cu bronz în ediţia trecută a EHF European League, a fost repartizată în Grupa B, alături de echipa germană Thuringer HC, clasată pe patru la ediţia precedentă, de formaţia croată Lokomotiva Zagreb şi de gruparea franceză Chambray Touraine Handball.

CSM Târgu Jiu, debutantă în cupele europene după ce a jucat finala Cupei României în sezonul trecut, va face parte din Grupa D, în care se mai află Motherson Mosonmagyarovari KC (Ungaria), Costa del Sol Malaga (Spania) şi Sola HK (Norvegia).

Publicat: 03 12. 2023, 08:28