Steaua, răpusă la Timișoara

Steaua MFA e mai aproape de retrogradare decât de o poziție ce duce în cupele europene, după ce în această seară a pierdut la Timișoara, scor 28-31, într-un meci restanță din etapa a opta a Ligii Naționale..

Cu excepția primelor 10 minute, timișorenii au condus în permanență pe tabela de marcaj. Jocul Stelei s-a rupt la jumătatea primei reprize, când gazdele au marcat de șase ori consecutiv, distanțându-se la 11-6.

Campioana României a mai avut o răbufnire, s-a apropiat la un moment dat la un singur gol, 20-21, dar nu a mai reușit să treacă în avantaj, lovindu-se de intervențiile de senzație ale portarului bănățenilor, Zoltan Vass.
Partida era la un pas să se încheie urât, nervii steliștilor cedând în ultima secundă de joc, la o aruncare de la 9 metri dictată în favoarea gazdelor, care nu mai avea nici o importanță.

Pricipalii marcatori: Grasu (10 goluri), Cristescu (5), Fenici, Micu (câte 4), respectiv Șania (7), Georgescu (6), Mazilu, Novanc (câte 4).

Publicat: 05 11. 2008, 19:52