Steaua – Potaissa Turda, scor 23-24, în Liga Națională masculină de handbal

Potaissa Turda a câștigat, sâmbătă, scor 24-23, meciul disputat în Sala Sporturilor din Chiajna, cu CSA Steaua, în etapa a 17-a din Liga Națională masculină de handbal.

Echipa antrenată de Horațiu Gal a urcat pe locul trei în clasament, însă HC Odorhei are un meci în minus. Steaua a început mai bine derby-ul de la Chiajna și a condus la pauză cu scorul de 12-11. Jocul echipei pregătite de Ovidiu Mihăilă a fost mult mai slab în partea secundă, iar Turda s-a distanța la trei goluri, 21-18, cu zece minute înainte de finalul partidei.

Finalul a fost tensionat și plin de dramatism. Ovidiu Mihăilă a văzut eliminare de 2 minute în finalul partidei, pentru proteste repetate la adresa cuplului de arbitri constănțeni Moldoveanu/Georgescu. Cu un minut și jumătate înainte de sfârșitul celor 60 de minute, Turda a condus cu 24-21, grației golului marcat de Radu Lazăr, însă Steaua nu a cedat. Said Ouksir și Nicolae Ungureanu au înscris rapid de două ori, iar tehnicianul Horațiu Gal a solicitat time-out.

Turda a reușit să păstreze posesia și a plecat cu toate cele trei puncte de la Chiajna. Steaua rămâne pe locul șase în clasament, cu 25 de puncte, dar are probleme mari pentru calificarea în play-off, aflându-se în luptă cu Vaslui, Suceava și Timișoara pentru locurile 6-8.