Steaua, la 10 minute de o mare supriză la Odorhei

HC Odorhei a debutat cu o victorie în noul sezon al Ligii Naționale de handbal masculin, după ce s-a impus cu 32-28 în fața nou-promovatei Steaua București. Harghitenii s-au impus însă cu emoții, după ce oaspeții au condus minute bune în această partidă. Mazilu, Georgescu și Birtalan jr. au găsit în dese rânduri spații in defensiva echipei pregătite de HC Odorhei și au condus și cu patru goluri (19-15, minutul 32). Treziți de pe margine de antrenorul Vlad Caba, gazdele au apăsat pe accelerație și au restabilit rapid egalitatea. Tempoul a fost prea susținut pentru Steaua, care a cedat în ultimele 10 minute. Cu câțiva străini de calitate în lot, Blecic, Majnov, Kuzmanovski sau Feutchmann, HC Odorhei s-a desprins la patru goluri și a reușit să rămână după prima etapă la același nivel cu HCM Constanța și Știința Bacău, principalele contracandidate în disputa pentru locul 1

Publicat: 16 09. 2013, 19:56
Actualizat: 16 09. 2013, 19:57