Steaua este în semifinale la handbal! CSM București duce „sfertul” cu Poli la un meci decisiv, după un joc încheiat cu scandal la Timișoara

Steaua este a doua semifinalistă în Liga Națională de handbal masculin, după ce a eliminat Minaur cu 2-0 la „general”, într-un sfert de finală. După 25-23 în partida de la Chiajna, băieții lui Ovidiu Mihăilă au câștigat și jocul doi disputat în Baia Mare, cu 23-21. Viitoarea adversară va fi CSM București sau Poli Timișoara. Între cele două echipe s-a restabilit egalitate, 1-1, după ce formația din Capitală s-a impus cu 19-18 în Banat.

Ambele meciuri au fost destul de tensionate, au fost dominate de… portari și s-au încheiat cu proteste la adresa arbitrilor! Steaua a condus Minaur pe tot parcursul jocului, dar niciodată la mai mult de 3 goluri. Gazdele au avut mai multe reveniri pe tabela de marcaj, dar nu au reușit să preia și inițiativa. În cele mai bune momente, Baia Mare a fost oprită de fiecare dată de portarul Tudor Stănescu. La înălțime a fost și portarul gazdelor, Alexandru Bucătaru. Jocul a fost decis de golurile lui Ghiță Irimescu pentru 22-20 și 23-21, în ultimele 2 minute.

Remarcații partidei: Bucătaru / Stănescu, Irimescu, Mihalcea

CSM București a jucat partida de la Timișoara sub o mare presiune, după ce a cedat primul joc pe teren propriu cu 29-28, în urma aruncărilor de departajare. Jocul doi a avut același scenariu și în Banat, cel puțin până în ultimele 20 de secunde ale jocului. „Tigrii” au condus tot jocul, chiar și la 4 goluri diferență, 15-11, 18-14, dar bănățenii au avut puterea să revină de fiecare dată. Cu mai puțin de 2 minute, CSM București avea 19-17 și atacul, dar nu a mai reușit să găsească spațiul porții. Fenici a redus din diferență la intrarea în ultimul minut și tot el a sprintat spre poarta adversă, în zona centrală, cu 17 secunde înainte de final. În tentativa de a-l opri din cursa spre poartă, Chike Onyejekwe l-a faultat dur. Arbitrii Belean și Călina i-au arătat direct cartonașul roșu handbalistului de la CSM, dar au fluierat reluarea meciului cu aruncare de la 9 metri pentru Poli. Gazdele au protestat vehement, solicitând aruncare de la 7 metri. Poli nu a mai egalat pe final, precum la București, astfel că între cele două echipe va exista un meci decisiv la București. Omul meciului a fost croatul Sunjic, care s-a luptat practic de unul singur cu jucătorii lui Poli, el apărând mai multe mingi din situație de unu la unu. CSM București a avut cu adevărat poartă în acest meci, după un sezon în care a suferit la acest capitol.

Remarcații partidei: Savic / Sunjic, Tioumentsev, Georgievski

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?