Steaua București și Potaissa Turda sunt în avantaj după primele meciuri din „sferturile” play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin

Steaua București și Potaissa Turda au reușit să evite surprizele la primele meciuri din play-off-ul Ligii Naționale, turul 1, lucru pe care CSM București nu l-a izbutit în partida cu Poli Timișoara, scor 28-29 după executarea aruncărilor de la 7 metri.

Steaua București a învins Minaur Baia Mare cu 25-23, după o primă repriză în care a avut mari emoții. Tânărul Călin Căbuț, un jucător cu mari perspective în handbalul românesc, le-a dat de furcă gazdelor în prima parte a jocului, reușind să-și ajute echipa să se desprindă la trei goluri în câteva rânduri. Steaua a revenit abia pe finalul primei reprize, când a preluat conducerea. Lucrurile au intrat în normal în partea secundă, când băieții lui Ovidiu Mihăilă s-a desprins la 5 goluri, 20-15 (min. 44). Până la final, Minaur nu a mai reușit să amenințe succesul formației care a câștigat sezonul regulat:

• Remarcații partidei: Stefan Vujic, Tudor Stănescu, Ionuț Georgescu (Steaua) / Călin Căbuț (Minaur)

În al treilea joc al zilei, Potaissa Turda a învins Dunărea Călărași cu 27-24, dar nici ardelenii nu au avut o misiune ușoară. Jocul a fost mult mai greu decât cel din sezonul regulat, când trupa lui Horațiu Gal s-a impus la pas, cu 28-20. Cu mai puțin de 10 minute înainte de final, Potaissa avea încă un avantaj minim, 23-22 (min. 52), jocul fiind rezolvat în cele din urmă de reușitele lui Iulian Stamate și Roman Zacaciurin, care și-au ajutat echipa să se desprindă la 27-23.

• Remarcații partidei: Nenad Savic, Radu Ghiță, George Cîntec (Potaissa Turda) / Shahoo Nosrati, George Șelaru (Dunărea Călărași).

Luni, de la ora 20:00, va avea loc și prima confruntare dintre Dinamo și HC Dobrogea Sud Constanța.

Tot azi s-au desfășurat și primele jocuri din play-out: HC Vaslui – CSU Suceava 24-26, CSM Făgăraș – CSM Focșani 22-26.

Într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale de handbal feminin, Măgura Cisnădie a învins Corona Brașov cu 27-22 și a urcat pe locul 2!

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?