Steaua a dat lovitura în Giulești și visează la o finală istorică împotriva marii rivale Dinamo!

Steaua București a egalat situația în semifinala Ligii Naționale de handbal masculin cu CSM București, după ce s-a impus cu 28-25 în meciul disputat luni seara în Sala „Rapid”. Victoria a venit în urma unui meci de infarct, decis la aruncările de la 7 metri. Steaua și-a luat astfel revanșa după înfrângerea în primul joc de la Chiajna, cu 25-21, și a trimis seria într-o partidă decisivă pe teren propriu. Învingătoarea va înfrunta Dinamo în marea finală, care a depășit Turda cu 2-0 la „general”.

După victoria echipei CSM București la Chiajna, nimeni nu i-a mai oferit vreo șansă Stelei să conteze în această semifinală, mai ales că și principalul om de gol, Stefan Vujic, s-a accidentat destul de serios în partida respectivă. De altfel, interul naționalei Serbiei a apărut la meci cu un guler și a încheiat sezonul.

Fără Vujic la dispoziție și cu Vegar la capacitate redusă, Ovidiu Mihăilă și-a pus speranțele în doi jucători aflați la extremă ca vârstă, Octavian Bizău și Marius Stavrositu. Ambii aveau să fie oameni importanți pentru Steaua. CSM București și-a luat tare adversarii și s-au desprins la 2-0 și 5-2. Tudor Stănescu, portarul Stelei, și-a adus însă repede echipa în joc. A apărat patru mingi grele în prima parte a jocului, trei din situație unu la unu, iar Steaua a revenit în joc. Egalitatea a fost restabilită în minutul 20, scor 8-8, iar jocul s-a transformat într-unul de uzură, o luptă fără menajamente în cele două apărări.

Atacurile au devenit tot mai lungi, aproape de limita pasivului. Foarte bine pregătită psihic și cu o ambiție ieșită din comun, așa cum demult nu a mai arătat, Steaua a preluat inițiativa în ultimele primei reprize. S-a desprins la 2 goluri, 13-11, dar până la urmă a avut doar un gol avantaj la pauză, grație unui eurogol înscris de Tioumentsev.

Steaua a avut suflet și în partea secundă, chiar dacă a suferit un șoc în primele minute. Bizău a primit direct cartonașul roșu în minutul 33, în încercarea de a-l opri pe Chike pe contraatac. Ovidiu Mihăilă a pierdut un jucător cu detentă impresionantă, care putea să facă diferența de la distanță, în ciuda lipsei de experiență. În aceste condiții, Stelei nu i-a rămas decât să apeleze până la final la serviciile lui Stavrositu, un jucător cu calități uriașe, dar peste care au mai trecut niște ani între timp. Dar „Pablo” a avut bateriile încărcate și avea să devină eroul partidei.

Într-un joc de mare uzură, echilibrat prin prisma evoțuliei scorului, Stavrositu avea să domine finalul de joc. El a înscris trei goluri providențiale cu care Steaua a pus permanent presiune pe CSM București. „Tigrii” au scăpat până la final ca prin urechile acului cu ajutorul portarului Mate Sunjic. Acesta avea să apere inclusiv o aruncare de la 7 cu 5 secunde înainte de final, la aruncarea lui Gabriel Florea. Finalul a fost cu adevărat de infarct. CSM București a repus rapid mingea în joc și chiar a introdus-o în poarta adversă, dar… surpriză! Fiesta a fost întreruptă de un timeout solicitat de pe margine de Paulo Pereira. Golul nu a fost validat, gazdele nu au mai reușit nimic în 4 secunde, astfel că meciul a ajuns la loviturile de departajare. Acolo unde Babasafari a fost imperial, portarul iranian apărând două aruncări de la 7 metri, iar același Stavrositu a aplicat lovitura decisivă. Cu 28-25, Steaua prelungește suspasnul, iar acum poate visa cu adevărat la o finală cu Dinamo, având în vedere că va beneficia de avantajul terenului propriu în partida decisivă. Aceasta se va disputa cel mai probabil joi.

Remarcații partidei: Tioumentsen, Georgievski, Sunjic / Stavrositu, Stănescu, Babasafari, Johansson

CSM București – Steaua 25-28 (12-13, 24-24)

Georgievski 7, Robledo 6, Onyejekwe 3, Humet 3, Tioumentsev 3, Ramba 2, Șomlea 1 / Georgescu 4, Florea 4, Aslanian 4, Roșu 4, Stavrositu 4, Bizău 3, Talas 2, Mihalcea 2, Johansson 1

Publicat: 07 05. 2018, 21:10
Actualizat: 07 05. 2018, 21:41