Start perfect în Europa! Constanța este la un tur distanță de grupele Cupei EHF, după o dublă victorie cu Plzen. Nume uriașe în urne, în turul 3 preliminar

HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat fără emoții în turul 3 preliminar al Cupei EHF, ultimul înaintea fazei grupelor, după două victorii obținute în fața echipei cehe Talent Robstav MAT Plzen. „Delfinii” tocmai au parcurs și cea mai bună săptămână a sezonului, cu trei victorii în 5 zile.

Plzen a acceptat să dispute ambele manșe din turul 2 al Cupei EHF în România, astfel că misiunea Constanței a devenit mai accesibilă, la debutul în cupele europene, sezonul 2018-2019. Băieții lui Zvonko Sundovski s-au impus în prima zi cu 28-21, astfel că o mare parte a calificării a fost rezolvată încă după primele 60 de minute. HCDS a ținut însă la blazon și a câștigat și manșa secundă, cu 29-23, după ce a condus și la 8 goluri la jumătatea reprizei secunde (25-17). Cu scorul general de 57-44, Constanța a acces în turul 3 preliminar, unde o așteaptau deja nume mari, precum THW Kiel, Magdeburg (adversara în fața căreia a cedat la mare luptă în 2017, în aceeași fază a competiției), Fuchse Berlin și St. Raphael.

Constanța își va afla marți – 16 octombrie viitoarea adversară, în urma tragerii la sorți de la Viena.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?