Spania, Ungaria, Muntenegru și România, primele calificate în grupele principale! Vezi rezultatele și marcatoarele meciurilor de ieri de la Euro 2012!

Naționalele Spaniei, Ungariei, Muntenegrului și României s-au calificat în grupele principale ale Europeanului de handbal feminin din Serbia, după ce au câștigat meciurile de aseară.

Spania și Ungaria sunt calificate!

În Grupa C situația s-a simplificat considerabil după victoria Ungariei împotriva Germaniei. Maghiarele au început timorat, la fel ca în meciul cu Croația, fiind conduse cu 6-1 după zece minute. Totuși, pe final de repriză, maghiarele s-au mai apropiat, însă nu destul pentru a intra la cabine cu trei goluri în minus față de adversare (11-14). Însă nemțoaicele, văduvite de prezența unor jucătoare importante precum Isabell Klein sau Stefanie Melbeck, nu au reușit să țină pasul cu Gorbicz și celelalte jucătoare maghiare în partea secundă. Ungaria a întors imediat jocul, revenind în primele zece minute ale reprizei (16-15) și a câștigat cu 24-21, fără nicio emoție pe final. Astfel, elevele lui Karl-Erik Bohn au obținut calificarea în grupele principale. Ca și în cazul meciului România – Muntenegru, duelul dintre Spania și Ungaria devine decisiv. Dacă Spania va câștiga meciul, va pleca cu patru puncte în grupele principale și va avea prima șansă la semifinale, în timp ce o victorie a Ungariei, coroborată cu un succes al Germaniei în fața Croației le-ar oferi jucătoarelor lui Bohn un start lansat în grupe, tot cu patru puncte.

Croația și Germania se bat pentru ultimul loc în grupă

Fără Penezic, Tatari și Grubisic, Croația și-a arătat limitele aseară. Elevele lui Vladimir Canjuga nu au reușit să joace la fel de bine ca în meciul de debut, pe care l-au câștigat cu 28-27 în fața Ungariei și au fost dominate pe tot parcursul partidei cu Spania. La iberice, Mangue a făcut cel mai bun meci din ultimul an, marcând șapte goluri, în timp ce jucătoarea Oltchimului, Alexandrina Barbosa, a înscris și ea trei goluri. Pentru a se califica în grupele principale, Croația trebuie să câștige meciul de mâine seară cu Germania.

Grupa C

Spania – Croația 25-21 (13-10)

Spania: Mangue 7, Barbosa 3, Bea. Fernandez 3, Martin 3, Pena 3, Beg. Fernandez 2, Pinedo 2, Alonso 1, Amoros 1.

Croația: Zebic 7, Elez 4, Milanovic Litre 4, Basic 3, Jezic 2, Peraica 1.

Ungaria – Germania 24-21 (11-14)

Ungaria: Gorbicz 9, Szamoransky 5, Bulath 3, Verten 2, Bodi 1, Redei-Soos 1, Szucsanszki 1, Tomori 1, Vincze 1.

Germania: Zapf 5, Althaus 3, Steinbach 3, Augsburg 2, Nadgornaja 2, Naidzinavicius 2, Wohlbold 2, Loerper 1, Muller 1

Clasament: 1. Spania 4p, 2. Croația 2p (-3), 3. Ungaria 2p (+2), 4. Germania 0p

Programul grupei:

Ungaria – Spania (vineri, 7 decembrie, ora 19:15)

Croația – Germania (vineri, 7 decembrie, ora 21:15)

Grupa D

Rusia – Muntenegru 27-30 (14-20)

Rusia: Postnova 5, Andriușina 4, Hmirova 4, Sen 3, Kuznețova 2, Makeeva 2, Stepanova 2, Turei 2, Cernoivanenko 1, Iartseva 1, Jilinskaite 1

Muntenegru: K. Bulatovic 6, Radicevic 6, Knezevic 5, Dokic 4, A. Bulatovic 3, Jovanovic 3, Mehmedovic 2, Miljanic 1

Islanda – România 19-22 (13-15)

Islanda: Jonsdottir 5, H. Skulladottir 4, T. Stefansdottir 2, D. Skulladottir 2, Pekaskyte 2, Bragadottir 1, Gudmundsdottir 1, Knutsdottir 1, Sigurdardottir 1

România: Brădeanu 7 goluri, Meiroșu 4, Stanca 3, Curea 2, Geiger 2, Vădineanu 1, Nechita 1, Manea 1, Neagu 1

Clasament: 1. Muntenegru 4p, 2. România 3p, 3. Rusia 1p, 4. Islanda 0p

Rusia – Islanda (vineri, 7 decembrie, ora 19:15)

România – Muntenegru (vineri, 7 decembrie, ora 21:15)

Publicat: 06 12. 2012, 12:29
Actualizat: 06 12. 2012, 12:30