Spania este out de la Campionatul Mondial! Cele două semifinale sunt Franța – Slovenia și Croația – Norvegia

După Danemarca și Germania un alt nume mare al handbalului mondial a părăsit Campionatul Mondial de handbal din Franța. Este vorba despre Spania, care a cedat cu 30-29 în fața Croației, în ultimul sfert de finală. Ibericii nu au reușit să blocheze linia de 9 metri a Croației, care a reușit să facă diferența în multe momente. De asemenea, au contat prea puțin cu propria linie de 9 metri în atac, în cele 60 de minute marcând numai două goluri de la distanță. Așadar, la acest capitol, Croația a câștigat net, 13-2. Apoi, Spania a comis și mai multe greșeli pe parcurs, în special în partea secundă, când a fost într-o cursă contracronometru pentru a reveni în joc. Adversarii au condus la jumătatea reprizei a doua și cu 5 goluri, scor 21-16. Așadar, Croația s-a calificat mai departe și va juca pentru un loc în finală cu Norvegia, care a eliminat Ungaria cu 31-28.

• Trei câștigătoare de grupă din patru au părăsit deja competiția

Un alt meci foarte interesant s-a desfășurat între Franța și Suedia. Gazdele competiției au primit o replică destul de solidă din partea uneia dintre cele mai frumoase echipe de la acest turneu final. Chiar dacă s-a prezentat cu un lot destul de tânăr, Suedia a dat mari bătăi de cap Franței, a condus atât la pauză, 16-15, dar și în multe momente ale reprizei secunde. În cele din urmă, experiența la acest nivel a înclinat decisiv balanța. Susținută de 28.000 de spectatori, Franța s-a desprins în ultimele minute la 3 goluri, omul numărul unui fiind tânărul Remili, care a înscris goluri importante. După 60 de minute, Franța a câștigat cu 33-30 și merge mai departe în fazele finale de la Paris.

În semifinale, „Experții” vor întâlni Slovenia, care a condus cap-coadă sfertul cu Qatar, a avut și 9 goluri diferență, în cele din urmă câștigând doar cu 32-30. Prima semifinală programată este Croația – Norvegia și se va disputa joi. La o zi distanță va avea loc și meciul Franța – Slovenia.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 25 01. 2017, 00:11
Actualizat: 25 01. 2017, 13:05