Spania, ce performanță! Victorie cu Danemarca și a patra finală consecutivă la Campionatul European de handbal masculin

Spain celebrate winning the Men's European Handball Championship semi-final match between Spain and Denmark in the MVM Dome arena in Budapest, Hungary, on January 28, 2022.,Image: 657239892, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Spania a ajuns iar în finala Campionatului European de handbal masculin, demonstrând că este cu adevărat o forță.

Danemarca nu și-a făcut bine „calculele” pentru semifinale și a cedat la Budapesta, în fața Spaniei, la patru goluri diferență: 25-29. Astfel, ibericii au șansa să obțină al treilea titlu european la rând, performanță care a mai fost izbutită doar de Suedia (1998, 2000, 2002).

„Niciodată să nu subestimați o inimă de campion”, a fost mesajul Federației de handbal din Spania, după prestația remarcabilă a ibericilor din repriza secundă. De altfel, pe Twitter au circulat imagini superbe, cu bucuria jucătorilor spanioli din vestiar.

Spania – Danemarca 29-25. Ibericii sunt în finala Campionatului European

Cu toate vedetele în teren, spre deosebire de meciul cu Franța, nordicii au fost mai buni în prima repriză a partidei cu Spania, au condus și la patru goluri diferență, dar la pauză rezultatul a fost strâns: 14-13.

După patru eșecuri la rând în fața danezilor, spaniolii au fost de neoprit în partea secundă și s-au impus cu 29-25: ibericii speră să câștige iar Campionatul European, după trofeele cucerite în 2018 și 2020.

Aleix Gomez a fost considerat cel mai bun om al primei semifinale de la Euro 2022.

În marea finală, Spania, care a bătut Danemarca pentru prima oară din 2015 încoace, va întâlni câștigătoarea duelului dintre Franța și Suedia.

„Am jucat excelent în repriza secundă, am avut un portat fantastic, o apărare extraordinară și am devenit mai puternici în atac” – Jordi Ribera, selecționerul Spaniei

Publicat: 28 01. 2022, 23:11
Actualizat: 29 01. 2022, 01:54