Spania a învins România fără drept de apel

Naționala feminină a jucat de așa natură la Euro, până aseară, încât a ajuns în postura de a nu depinde de nimeni în drumul spre semifinale. O postură fericită, pe care tricolorele și-au propus să o întărească după meciul cu Spania. Finalul a fost însă de coșmar.

Situația de pe teren, mult mai complicată decât au arătat-o calculele hârtiei. România a trăit periculos, plătind tribut pentru faza ofensivă modestă. Linia de nouă metri a fost anihilată complet de o apărare extrem de arțăgoasă a Spaniei, care și-a jucat cu ardoare șansele. Practic, naționala s-a aflat în joc datorită unei apărări solide, susținută bine din poartă de Luminița Dinu, dar și de extrema stângă Valentina Ardean, care a punctat în câteva rânduri decisiv. A pătimit mult și din cauza accidentării Ramonei Maier din minutul 11, lucru care s-a transformat într-un mare handicap pentru România.

Ardean n-a fost susținută în atac

După 9-9 la pauză, antrenorul Radu Voina a fost nevoit să o plaseze la nouă metri pe extrema Ardean pentru a disloca defensiva spaniolă. „Alice” a adus mai multă vigoare în atac, dar nu a avut nicio susținere din partea coechipierelor, care au părut stoarse de vlagă. Aripile au fost ușor de ghicit, linia de la 9 m imprecisă, iar pivoții inexistenți. Spania a profitat de absolut toate greșelile și a pus cărămidă peste cărămidă pentru un mare succes care relansează grupa principală de la Ohrid. România a pierdut categoric, cu 18-26 și are acum mari emoții pentru calificarea în semifinale. Vă vine să credeți sau nu, dar la CM de anul trecut tricolorele se impuseseră în fața ibericelor cu un neverosimil 32-19…

Eficacitate redusă de la 9 m, Amariei și Neagu au ratat enorm

• O cauză a eșecului de aseară a reprezentat-o lipsa de eficacitate a jucătoarelor noastre la aruncările de la 9 m. România a transformat în gol doar 3 din cele 20 de mingi trimise spre poarta ibericelor, însă nici Spania n-a strălucit la acest capitol (6 din 22).
• Pe jucătoare, raportul goluri / aruncări de la 9 m se prezintă astfel: Amariei 0/6, Neagu 1/7, Ardean 1/2, Șoit 0/2, Meiroșu 1/2, Lecușanu 0/1.
• În atac, Amariei (niciun gol din 6 aruncări / 0%) și Neagu (1 gol din 8 aruncări / 13%) au fost de nerecunoscut.

Ne-am complicat viața: Avem nevoie de două victorii!

Norvegia a suferit 30 de minute în faÅ£a Danemarcei (10-12 la pauză), dar până la final a spulberat Danemarca, impunându-se cu 31-19. Acest rezultat nu schimbă cu nimic datele problemei în privinÅ£a României, care trebuie să câştige ultimele două jocuri din grupa principală, cu Ucraina, astăzi, şi cu Norvegia, mâine. Tricolorele s-ar putea califica şi cu mai puÅ£ine puncte în semifinale, dar în acest caz este la mâna rezultatelor. De menÅ£ionat că după victoria Spaniei, în ecuaÅ£ie a reintrat şi Ungaria.

„Nu știu ce s-a întâmplat. Nu am jucat bine. Spania parcă și-a dorit mai mult decât noi victoria. Sperăm să reușim să ne ridicăm moralul în partida de mâine cu Ucraina” – Valentina Elisei Ardean, principala marcatoare a meciului

Publicat: 10 12. 2008, 08:18
Actualizat: 10 12. 2008, 08:54