Spania a încheiat conturile, Germania este în coasta României și Olandei!

Germania a învins Spania cu 29-23 în primul meci din grupa principală de la Nancy, din care face parte și România. Cu această victorie, selecționata lui Henk Groener a egalat România și Olanda la puncte.

• Clasament grupa principală 2: România – 4p (golaveraj +13, 2 jocuri), 2. Olanda – 4p (+4, 2 jocuri), 3. Germania – 4p (+2, 3 jocuri), 4. Ungaria – 2p (2 jocuri), 5. Norvegia – 0p (2 jocuri), 6. Spania – 0p (3 jocuri).

Germania a câștigat partida mult mai ușor decât s-a așteptat, reușind să se desprindă încă după primele minute. Spania s-a prăbușit de la acel gol luat în ultima secundă cu Olanda, în urma căruia a pierdut cu 28-27, și nu a reușit să se mai ridice. După înfrângerea la scor cu Ungaria, 26-32, ibericele au pierdut cu aceeași diferență și cu această ocazie, 23-29. Diferența a fost și mai mare după 30 de minute, 17-9. Pe final de joc, Spania a rămas și fără Carmen Martin, descalificată pentru o intrare mai tare.

În urma acestui rezultat, Spania, adversara României în 11 decembrie, a ieșit definitiv din orice calcule pentru semifinale. În schimb, Germania începe să spere bine de tot, dar încă mai are nevoie de victorii în această grupă.

Publicat: 07 12. 2018, 20:38
Actualizat: 08 12. 2018, 09:21