Situație incredibilă pentru naționala U17 de handbal! Cum putem rata medaliile la Europene

În 2009, naționala de senioare a ratat semifinalele CM din China pentru că fetele nu au știut că le e de ajuns un egal cu Spania.

Româncele s-au calificat în faza următoare cu zero puncte din cauză că au pierdut la patru goluri.

Situație incredibilă pentru una dintre cele mai talentate generații ale handbalului feminin românesc. Naționala Under 17 poate rata o medalie la Europenele din Polonia din cauză că s-a relaxat incredibil la ultimul meci din Grupa A a competiției. După două victorii clare, cu Spania (31-25) și Polonia (31-21), tricolorele erau deja calificate în faza următoare și nu s-au mai conectat la meciul cu Portugalia, de duminică. Româncele nu doar că au cedat, dar au făcut-o la singura diferență minimă care le-ar fi dus în grupa principală fără puncte: 21-25! Dacă pierdeau la trei goluri, ar fi promovat alături de Spania, dar cu o zestre de două puncte care le-ar fi dat speranțe la podium. Așa, le-au ajutat pe lusitane să urce în grupa principală.

„Ce să le fi spus? Să piardă?”
Șocul a venit în ultimele trei minute, când handbalistele tricolore au jucat de parcă nu ar fi contat diferența. „Nouă nu ne-a spus nimeni nimic. Nici nu vă dați seama în ce stare suntem!„, s-a apărat una dintre fete la puține minute după meci, printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare. Explicația ei arunca vina pe umerii colectivul tehnic, format din Constantin Dincă și Nicoleta Lazăr (antrenori), Remus Drăgănescu (director tehnic).

Drăgănescu s-a apărat: „Știau cum e treaba cu scorul de la Nicoleta Lazăr. Dar cum să le spună un antrenor că trebuie să piardă? Ce motivație e aia? Trebuiau să câștige, dar au jucat pentru ele, nu a mai fost disciplină tactică. În minutul 58, la 21-23, antrenorii noștri au cerut time-out. Le-au spus fetelor ce să facă, dar ele au pasat mingea la adversare. Cine e de vină?„.

România continuă cu zero puncte în grupa principală M1, alături de Danemarca (2p), Portugalia (2p) și Muntenegru (0p). Pentru a mai spera la podium, româncele trebuie să învingă azi Danemarca și mâine Muntenegru.

Publicat: 20 08. 2013, 09:25
Actualizat: 20 08. 2013, 09:26