Selecționerul Florentin Pera, gest fantastic la ultimul time-out al partidei cu Japonia! Mesajul fabulos pe care l-a transmis jucătoarelor, chiar acolo, pe teren: a dat frâu liber sentimentelor!

Constantin-Florentin Pera reacționând în meciul de handbal dintre Romania și Serbia, contând pentru IHF WOMEN'S WORLD CHAMPIONSHIP 2024, desfășurat în Sala polivalentă Jyske Bank Boxen din Herning, duminică 3 decembrie 2023. © FOTO: Sorin PANĂ/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Selecționerul echipei naționale de handbal feminin a României Florentin Pera a făcut un gest fantastic în timpul ultimului tine-out al meciului cu Japonia.

„Tricolorele” au învins Japonia, 32-28, în etapa a doua a fazei grupelor principale de la Campionatul European. Acest rezultat menține vii speranțele jucătoarelor noastre că vor reuși să se califice în sferturile de finală ale turneului final, chiar dacă așteaptă jocul rezultatelor pentru ca acest scenariu să se transforme în realitate.

Victoria obținută în fața Japoniei ne ține, astfel, în viață, iar succesul a fost sărbătorit cu mult entuziasm de tabăra noastră, tonul dându-l chiar selecționerul echipei, Florentin Pera.

Florentin Pera a făcut un gest fantastic cu puțin timp înainte de finalul meciului dintre România și Japonia, din etapa a doua a fazei grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin.

Cu mai puțin de un minut înainte de sunetul sirenei, pe posesia noastră, antrenorul a solicitat time-out. Diferența de pe tabela de marcaj era de trei goluri, iar meciul era, practic, deja câștigat, astfel că asistența a rămas surprinsă de gestul românului.

Acesta le-a adunat în jurul său pe jucătoarele echipei naționale a României și a început prin a le felicita. „Vă felicit din suflet, sunteţi minunate! Bravo!”, a spus Florentin Pera, care apoi le-a transmis handbalistelor noastre să nu arunce la poartă decât după ce intra în prepasiv. Strategie care a funcționat și chiar s-a finalizat cu gol, apoi cu o ratare a japonezelor pe ultimul atac.

Rezultat final 32-28, iar echipa națională a României așteaptă pașii greșiți ai reprezentativei daneze pentru a i se deschide poarta spre faza sferturilor de finală ale Campionatului European de handbal feminin.

Publicat: 09 12. 2023, 19:15
Actualizat: 09 12. 2023, 19:44