Seară de coșmar pentru Constanța! HC Dobrogea Sud și-a luat adio de la sferturile de finală ale Cupei EHF

HC Dobrogea Sud Constanța a prins o zi proastă la cel mai important meci al sezonului, astfel că a pierdut în fața echipei daneze Holstebro, scor 22-28, într-un meci din Grupa C a Cupei EHF. În urma acestui rezultat, formația lui Zvonko Sundovski a ratat orice șansă să mai ajungă în sferturile de finală ale Cupei EHF.

Nici în cele mai negre gânduri, Constanța nu și-a imaginat că după 30 de minute va fi condusă la opt goluri diferență, 16-8. „Delfinii” veneau după opt victorii consecutive și un bilanț de 12-2 în 2019. În plus, atacul a fost la înălțime în aproape toate jocurile, din moment ce a marcat cel puțin 29 de goluri în toate întâlnirile disputate pe teren propriu în acest an. Jucătorii Constanței au fost însă total neinspirați în prima parte în atac, dar și apărarea a fost depășită în multe rânduri.

Jocul s-a rupt după minutul 11, la scorul de 5-5, când HCDS a marcat un singur gol timp de aproximativ 12 minute. În acest interval, danezii s-au desprins la 11-6 și au „jonglat” partida după bunul plac. Nici după golul de 7-11 (min. 23), Constanța nu și-a revenit, continuând să comită erori pe care în alte jocuri nu le-a avut în „repertoriu”. În condițiile în care a avut și șase minute de superioritate în primele 30 de minute (0-3 la eliminări), echipa lui Sundoski a pierdut meciul încă de la pauză.

În partea secundă, Holstebro s-a desprins la 18-9, iar apoi s-a relaxat la rândul ei. Constanța a avut un soi de zvâcnire la mijlocul reprizei, când a revenit la 15-20 (min. 44), dar luciditatea a pierdut-o după primele minute ale jocului. Astfel, a continuat să facă greșeli, iar adversarii au luat din nou viteză, 18-26 (min. 52). La final, HCDS a cedat cu 22-28 și a pus punct final practic tuturor șasnelor de a reedita parcursul echipei HCM Constanța până în Final Four în sezonul 2013-2014.

HCDS Constanța – Holstebro 22-28 (8-16)

Mitrevski, Iancu – portari; Malinovic 2, Nistor 1, Chikovani, Kevic 6, Vujovic, Toma 1, Crnoglavac 1, Cutura 2, Csog, Nikolic 3, Mladenovic 2, Markoski, Mocanu 1, Buricea

Gade, Frandesen – portari; Nielsen, Wurtz, Lindholt 2, Karlsson, Bramming 6, Mortemsen 1, Ostlund 2, Justesen, Kildelund 3, Smits 2, Porup 4

Publicat: 23 03. 2019, 19:57
Actualizat: 23 03. 2019, 19:58