Se știu cele două semifinale la Campionatul European de Handbal Masculin 2020

Spania – Slovenia și Norvegia – Croația sunt cele două semifinale ale Campionatului European de Handbal Masculin 2020. „Decizia” a venit în urma meciurilor din ultima zi în grupele principale.

Spania și Croația au terminat la egalitate, 22-22, în derby-ul grupei principale 1 (MR1), la capătul unui joc extrem de spectaculos. Ibericii au condus cu șase goluri diferență la mijlocul reprizei secunde (20-14, min. 45), dar croații au avut o revenire de senzație, iar în minutul 58 au reușit chiar să preia conducerea, 22-21, după un gol al lui Duvnjak. Aleix Gomez a egalat la 22-22 dintr-o aruncare de la 7 metri, Croația a avut apoi șansa victoriei, dar același Duvnjak a lovit bara. Spania și Croația au terminat la egalitate de puncte, dar ibericii au terminat pe locul 1, grație unui golaveraj mai bun.

Ungaria, marea pierzătoare a zilei la Campionatul European de Handbal Masculin 2020

Marea pierzătoare a zilei este Ungaria, după înfrângerea cu 34-26 în fața Portugaliei. Selecționata maghiară a început ziua în MR2 cu șanse de calificare în semifinale, dar nu a mai avut forța să lupte, părând stoarsă de energie, astfel că lusitanii au surclasat-o. Mai mult, Ungaria a pierdut și locul 3 în grupă.

În urma rezultatului la Portugalia – Ungaria, Slovenia a devenit a patra națională calificată în semifinalele Campionatului European. Partida Sloveniei cu Norvegia a fost strict pentru locul 1 în MR2, adjudecat de nordici după victoria cu 33-30. Norvegia nu a contat pe Sagosen, dar chiar și așa a reușit să câștige și să rămână singura națională cu procentaj sută la sută până acum.

Într-un alt joc din MR1, Austria și Belarus au terminat la egalitate, 36-36.

Publicat: 22 01. 2020, 21:18
Actualizat: 22 01. 2020, 21:18