Se întorc cu „sacul” plin! Dinamo a făcut un meci horror la debutul în Liga Campionilor și a fost învinsă la o diferență de 11 goluri

Dinamo București a debutat cu stângul în noul sezon al Ligii Campionilor, fiind învinsă în deplasare de Skjern cu 39-28 (19-11). Campionii au fost la un pas de a egala un record negativ al echipelor românești în această competiție, adică 40 de goluri încasate. În 2005, trupa din Ștefan cel Mare pierdea cu 40-17 meciul din deplasare cu Ciudad Real

• În meciul doi al grupei C, Dinamo București va juca sâmbătă – 23 septembrie, pe teren propriu, cu Gorenje Velenje.

Dinamo a transferat aproape o echipă în vară, în speranța că va reuși să depășească performanțele de anul trecut în Liga Campionilor, când a realizat 8 puncte la revenirea în competiție după o pauză de 11 ani. Noua trupă din Ștefan cel Mare a fost însă departe la primul meci cu Skjern, atât de obiectivul propus, dar și de ce a jucat în 2016, în aceeași perioadă.

Dacă anul trecut a început cu un egal pe terenul lui Holstebro, 32-32, ratând printre degete victoria, acum, tot în Danemarca, Dinamo a fost surclasată de Skjern, o mai veche cunoștință a Minaurului. Încă după primele minute de joc, „câinii roșii” au arătat că nu sunt în meci, fiind depășiți mai la toate capitolele. În primul rând nu au avut atitudine, apoi nu s-au prezentat ca o echipă. Dinamo a arătat ca un grup de cântăreți, care s-au întâlnit pentru prima dată. Fiecare a „fredonat” pe vocea lui și a ieșit ceea ce a ieșit.

Skjern s-a desprins încă din primele 14 minute, când a pus deja o diferență de 5 goluri, 11-6. Ionuț Irimuș nu a reușit să scoată aproape nimic, dar nici nu a avut în față o apărare care să-l protejeze, să-l ajute, iar în atac băieții lui Eliodor Voica s-au întrecut în ratări și greșeli. În plus, nici nu s-au repliat și le-au permis danezilor să înscrie goluri ușoare. Până la pauză, diferența a crescut și mai mult, 19-11, nu mai puțin de 7 goluri fiind înscrise pe contraatac.

În partea secundă, Dinamo nu a avut nici acea tresărire de orgoliu, iar danezii au continuat să-i predea handbal. În minutul 40, scorul arăta deja un incredibil 27-15. Problemele au rămas cam aceleași, joc pe multe voci și repliere inexitentă. Eliodor Voica a terminat jocul cu patru iranieni în teren, portarul Heidaridad fiind practic în bătaia puștii, în fața atacurilor furibunde ale gazdelor. Și totuși, iranianul a limitat pe cât posibil proporțiile scorului. La final, Skjern s-a impus cu 39-28, un rezultat greu de digerat. Dacă Dinamo nu-și va schimba rapid atitudinea, atunci sezonul de Champions League se poate transforma într-un fiasco.

Skjern – Dinamo 39-28 (19-11)

Ivanisevic, Nielsen, Simonesen – portari; Aastrup 3, Christensen 5, Eggert Magnussen 4, Hamann-Boeriths, Jensen, J. Konradsson 6, T. Konradsson 1, Mikkelsen 2, Myrhol 5, Olsson 6, Rasmussen 4, Sondergaard Sarup, Stenbacken 3

Irimuș, Grigoraș, Heidaridad – portari; Bera, Boskovic, Descat 3, A. Esteki 4, S. Esteki 5, Gavriloaia 2, Gayduchenko 6, Komogorov, Mironescu, Mocanu 2, Mousavi 3, Sajin 2, Șandru 1.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?