Scor de maidan în primul tur al Cupei României la handbal masculin. Dunărea Călărași a înscris câte un gol la fiecare minut într-o partidă la Târgoviște. Rezultat mare pentru Sânnicolau Mare

Cu excepția echipelor CSM Făgăraș și CSU Suceava, toate echipele din Liga Națională de handbal masculin au trecut de primul tur al Cupei României. Pentru multe formații din liga secundă a reprezentat o premieră să joace în această competiție. S-a înregistrat însă și o primă „bombă”, la Sânnicolau Mare.

Federația Română de Handbal a luat decizia ca la startul Cupei României să se alinieze, din acest sezon, și formațiile din Divizia A, excepție fiind doar echipele satelit. Pentru anumite echipe, prima experiență a fost destul de amară. Spre exemplu, CSU Târgoviște a pierdut cu 63-9 pe teren propriu, în compania echipei Dunărea Călărași. În general, diferența dintre o echipă din liga secundă și una din Liga Națională a fost destul de mare. S-a înregistrat însă și o mare supriză. CSU Unirea Sânnicolau Mare a învins CSU Suceava cu 37-34.

CSM Făgăraș este a doua formație din Liga Națională care a părăsit Cupa României, după ce a cedat cu 28-21 într-o partidă cu Steaua București.