Performanță impresionantă! SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Asma Elghaoui in meciul de handbal feminin dintre RK Krim Mercator Ljubljana si SCM Ramnicu Valcea, contand pentru Liga Campionilor, disputat in Sportni Park Kodeljevo din Ljubljana, sambata 22 februarie 2019. © FOTO:Ionut Buharu/SPORT PICTURES

SCM Rm. Vâlcea a învins Savehof cu scorul de 28-20 într-un meci din Grupa 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin. În urma acestui rezultat, echipa lui Florentin Pera s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Vâlcea și în general handbalul românesc a suferit mult în 2013, când Oltchim a anunțat că nu mai poate susține echipa, acest lucru fiind sinonim cu desființarea. „Microbul” pentru handbal nu a dispărut însă în localiatte, iar după câțiva ani în Zăvoi s-a ridicat o altă formație care respiră aerul tare din Liga Campionilor. La primul sezon în această competiție, SCM a fructificat la maximum șansele avute și s-a calificat între primele opt grupări ale Europei cu o etapă mai devreme de încheierea grupelor principale.

Meciul cu Savehof, o simplă formalitate pentru Vâlcea

Partida cu Savehof a fost o simplă formalitate de îndeplinit pentru Vâlcea, care mai avea nevoie de o victorie pentru a rezolva matematic toată ecuația calificării, înaintea deplasării de săptămâna viitoare de la Gyor. Echipa suedeză își arătase deja limitele, fiind învinsă la cel puțin cinci goluri diferență în toate jocurile din Main Round. În plus, s-a deplasat în România doar cu 11 handbaliste, semn că nu și-a făcut foarte multe iluzii.

Echipa oaspete a început destul de curajos și a fost la conducere în primele 10 minute, dar Vâlcea a revenit fără mari eforturi. Deși a făcut parte din grupul jucătoarelor afectate de gripă, Mireya Gonzalez a avut poftă de handbal și a ieșit în evidență în primele 15 minute. Interul dreapta a marcat 5 goluri din 5 aruncări, iar campioana României s-a desprins la 8-5. De aici, lucrurile au fost simple, gazdele având o clasă în plus peste adversare.

După 16-10 la pauză, SCM a jucat la spectacol în partea secundă. S-a ratat și foart mult de ambele părți, dar Vâlcea a fost uneori un fel de Brazilia la fotbal, reușind să „ascundă” mingea adversarelor la câteva acțiuni de atac. Diferența de scor a oscilat între 5 și 8 goluri, trupa lui Florentin Pera reușind să se impună la final cu 28-20. Vâlcea și-a îndeplinit obiectivul, iar de acum are 11 zile la dispoziție pentru a pregăti marele derby cu CSM București din Liga Florilor MOL. Partida de săptămâna viitoare cu Gyor va fi doar de palmares.

SCM Rm. Vâlcea – Savehof 28-20 (16-10)

Batinovic, Ciucă, Dumanska; Băcăoanu, Badea 3, Da Silva, Elghaoui 4, Florica, Glibko 1, Gonzalez 7, Liscevic 6, Lopez, Norgaard 5, Stamin 1, Trifunovic 1, Zamfirescu

Borjesson, Kroon Andersson; Astom Nilsson 2, Ekenman Fernis 2, Forsberg 2, Karlsson 3, Lagerbon 5, Blohm 2, Mortensen 3, Ortorp 1, Pettersson

Sursa foto: Ionut Buharu/SPORT PICTURES

Publicat: 29 02. 2020, 16:35
Actualizat: 29 02. 2020, 16:55