SCM Rm. Vâlcea este la 60 de minute distanță de al doilea trofeu al sezonului. Echipa lui Florentin Pera a învins Măgura Cisnădie în prima semifinală a Cupei României

SCM Rm. Vâlcea este prima finalistă a Cupei României la handbal feminin, după ce a învins Măgura Cisnădie cu 31-21 în cadrul turneului Final Four de la Bistrița. În marea finală programată duminică de la ora 17:30. Echipa lui Florentin Pera va înfrunta câștigătoarea dintre CSM București și HC Zalău.

Vâlcea a venit decisă la Bistrița pentru a câștiga și Cupa României, dar să facă și o repetiție pentru ultimul mare examen al sezonului în Liga Națională, partida cu echipa locală, Gloria, în urma căreia ar putea să obțină și titlul de campioană. Măgura Cisnădie i-a dat însă o replică dârză, în ciuda faptului că a avut la dispoziție un lot redus numeric. Echipa lui Alexandru Weber a compensat însă prin experiența jucătoarelor. Din echipa sibiană au făcut parte, spre exemplu, două vicecampioane mondiale, Oana Țiplea și Roxana Gatzel.

Primele 15 minute au fost destul de echilibrate (scor 5-5), prima desprindere a vâlcencelor, la 9-6, venind în urma unei inferiorități numerice. Iryna Glibko s-a încălzit mai greu, dar când a început să simtă poarta, a fost de neoprit. Măgura a compensat însă cu Ada Moldovan și Oana Țiplea, astfel că lucrurile au rămas în continuare încordate în teren. Vâlcea a intrat la cabine cu 16-12, grație a două reușite venite în ultimul minut al reprizei.

Imediat după pauză, SCM a luat viteză, cu ajutorul apărării. Astfel, a fost pusă în valoare și extrema stânga Cristina Florica, autoare a patru goluri în decurs de 10 minute, trei pe contraatac. Fetele lui Florentin Pera au ajuns la un avans de șapte goluri, 22-15, iar jocul părea rezolvat. Dar nu a fost chiar așa. Intrată în poartă la Cisnădie, brazilianca Moreschi a apărat cinci mingi într-un interval de șase minute, astfel că Măgura a găsit energie pentru alte câteva minute. Ada Moldovan și Oana Țiplea au fost inpirate în atac, astfel că suspansul a revenit, 22-19 (min. 44).

Florentin Pera a solicitat time-out, iar linia de 9 metri a echipei vâlcene a ridicat din nou strocul. Samara Da Silva a pus capăt uni perioade de ineficiență în atac, iar Iryna Glibko și Vasileuskaya au desăvârșit opera. Doar cu una-două schimbări, Măgura nu a mai făcut față fizic și a cedat definitiv. În cele din urmă, CSM s-a impus cu 31-21, realizând un parțial de 9-2 în ultimele 15 minute.

Imediat după joc, după ce au sărbătorit alături de fani calificarea în finală, vâlcencele au plecat la hotel pentru recuperare și pentru o posibilă finală cu CSM București, care se anunță mult mai solicitantă.

Măgura Cisnădie – SCM Rm. Vâlcea 21-31 (12-16)

Moreschi, Voicu, Pașca – portari; Petrescu, Țiplea 7, Hoha, Moldovan 9, Araujo 4, Iuga, Tomescu, Gatzel, L. Da Silva, Apetrei 1. Antrenor: Alexandru Weber

Blazek, Dumanska, Ciuca – portari; Vasileuskaya 3, Khouildi, Lopez 1, Băcăoanu 1, Fraga Fernandez 4, Popa 2, Glibko 9, Petrovic, Florică 5, Gavrilă 1, Badea 1, S. Da Silva 4, Adespii. Antrenor: Florentin Pera

Publicat: 20 04. 2019, 16:26
Actualizat: 20 04. 2019, 20:39