SCM Rm. Vâlcea a oferit MVP-ul și antrenorul etapei a 14-a în Liga Florilor MOL. Cum arată echipa ideală în ancheta SHR și ProSport

Jelena Trifunovic a fost desemnată MVP-ul etapei a 14-a în Liga Florilor MOL, după victoria clară a echipei SCM Rm. Vâlcea la Dunărea Brăila cu scorul de 31-25. Ancheta este realizată de Sindicatul Handbaliștilor din România (SHR) și ProSport.

Campioana României a avut o deplasare grea în prima etapă a returului, dar și-a făcut meciul ușor încă de la început. Iar un mare merit l-a avut și Jelena Trifunovic, jucătoarea transferată în noiembrie de la SCM Craiova. Interul stânga a avut un rol esențial în apărare, dar un aport important și în atac. În primele 15 minute, Trifunovic a marcat patru goluri, iar Vâlcea a luat un avans de 6 goluri încă din minutul 9 (scor 8-2). De acolo, echipa lui Florentin Pera nu a mai avut emoții până la fina.

La rândul lui, Florentin Pera a fost desemnat antrenorul etapei, având în vedere că Vâlcea a câștigat de o manieră categorică un meci dificil în deplasare.