SCM Râmnicu Vâlcea, aproape de „sferturile” EHF European League, după victoria de pe terenul lui Chambray Touraine

SCM Rm. Vâlcea s-a impus azi în Franța, 26-25 cu Chambray Touraine și echipa lui Bent Dahl este aproape de sferturile de finală ale EHF European League.

După victoria categorică cu NKSE Vaci (Ungaria), scor 39-29, SCM Rm. Vâlcea a reușit o nouă victorie, de această dată în deplasare, cu Chambray.

Vâlcea a început mai bine jocul din Franța, a condus cu 3-1 și 4-2, după care franțuzoaicele au echilibrat jocul. Finalul de repriză a aparținut lui Chambray, care a intrat la cabine în avantaj, scor 14-12. Tot gazdele au început în forță partea secundă și s-au desprins la 18-14 (minutul 37).

Cu Isabell Roch intrată excelent în poartă, Vâlcea a revenit rapid în joc și a trecut la conducere, 20-19 (minutul 46). Echipa vâlceană a rămas în avantaj de 1-2 goluri până la finalul partidei, când golurile lui Nikolic au asigurat punctele. Deși gazdele s-au apropiat la un singur gol diferență cu 30 secunde înaintea finalului, Vâlcea a avut ultimul atac și și-a conservat avantajul. Echipa condusă de Bent Dahl s-a impus cu 26-25 și a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale EHF European League, cu două victorii din tot atâtea jocuri. Tot cu 26-25 a câștigat și Viborg în Ungaria, în disputa cu NKSE Vaci.

Program infernal pentru SCM Rm. Vâlcea!

Florin Verigeanu spune că programul infernal din această lună își pune amprenta asupra evoluției roș-albastrelor. ”Este o victorie muncită, este al cincilea joc în doar 17 zile, se vede oboseala în evoluția echipei, dar le felicit că nu au cedat și au crezut până la final în victorie. Mai sunt 4 meciuri până la calificare, dar este foarte important și locul de pe care te califici, 1 sau 2” a subliniat Florin Verigeanu, președintele secției de handbal de la SCM.

Mari favorite la calificarea în sferturi din Grupa D, Viborg și Vâlcea se înfruntă în Danemarca, pe 30 ianuarie, în meci restant din primă etapă a grupei D.

SCM: Hosu, Roch, Rus – Nikolic 7, Elghaoui 7, Glibko 3, Florica 2, Bucur 2, Liscevic 1, Gonzalez 1, Lupei 1, Dache 1, Gorshenina 1, Dăscălete, Marin.

Publicat: 22 01. 2022, 21:14