SCM Craiova și-a încheiat aventura în Europa cu o victorie în fața echipei Bera Bera! Formația lui Bogdan Burcea nu-și mai poate apăra trofeul câștigat anul trecut în Cupa EHF, după ce a fost eliminată din competiție

SCM Craiova și-a luat revanșa în fața echipei Super Amara Bera Bera, dar a ratat calificarea în sferturile de finală ale Grupei D. Echipa din Bănie s-a impus cu 26-23 într-un meci care nu a mai avut miză.

Speranțele echipei antrenate de Bogdan Burcea de a trece pentru al doilea an consecutiv de faza grupelor s-au spulberat definitiv cu o zi mai devreme, când Nykobing a câștigat la Podravka Koprivnica cu 28-25, SCM Craiova ar fi avut nevoie de un succes al campioanei Croației, dar acesta nu a venit.

Astfel, la partida cu Bera Bera, oltencele au mai avut un singur obiectiv, revanșa după înfrângerea din tur la un scor cât se poate de categoric, cu 32-21. Destul de dedicată jocului și fără presiune, Craiova a reușit să aibă o evoluție peste media ultimelor evoluții și a fost permanent la conducere.

Dacă în prima parte a existat un oarecare echilibru, iar la pauză a avut un avantaj de numai două goluri, 13-11, în partea secundă SCM și-a dominat clar adversara și s-a desprins la 10 goluri, 22-12 (min. 42). Cu victoria asigurată, Craiova nu a mai forțat pe final, mai ales că vine un meci foarte dificil cu SCM Rm. Vâlcea în Liga Națională, astfel că Bera Bera a reușit să reducă din diferență până la trei goluri, 26-23.

În urma acestui rezultat, Craiova a ocupat locul 3 în Grupa D, la două puncte distanță de Nykobing, astfel că a ratat calificarea în sferturile de finală. Echipa din Bănie a reușit să câștige 3 din 4 puncte cu formația daneză, dar nu a reușit să obțină nimic cu Podravka, iar acest lucru a costat-o.

SCM Craiova – Bera Bera 26-23 (13-11)

Dzhukeva 1 gol, Curmenț – portari; Ianăși 5, Trifunovic 1, Șelaru 2, Ion, Tănăsie 3, Nikolic 1, Seric 1, Gjeorgjievska 2, Colac, Tătar 3, Fachinello, Vizitiu 7, Costa.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 10 02. 2019, 15:15
Actualizat: 10 02. 2019, 15:30