SCM Craiova a bătut echipa lui Trefilov fără drept de apel în Cupa EHF și a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiției

SCM Craiova a obținut a doua victorie în Grupa A a Cupei EHF, după ce a învins Kuban Krasnodar (Rusia) cu 30-24 în fața a aproximativ 4.000 de fani. În urma acestui joc, echipa lui Bogdan Burcea a urcat pe locul 2 și se află într-o poziție foarte bună pentru a ataca accederea în sferturile de finală ale competiției. Pasul decisiv poate fi făcut pe 3 februarie, când SCM va juca tot pe teren prorpriu cu Brest Bretagne.

SCM Craiova a avut un oaspete de seamă în acest weekend, pe Evgeny Trefilov, campion olimpic en-titre și cvadruplu campion mondial, aflat azi pe banca tehnică a echipei Kuban Krasnodar. Formația din Bănie nu a fost însă timorată în niciun caz de această prezență, din contră a avut o poftă de revanșă, după înfrângerea nu tocmai „ortodoxă” de săptămâna trecută din Rusia cu 28-26. Dincolo de aceste ambiții, reprezentanta României a avut ca principală motivație cele două puncte, singurele care ar fi menținut-o în cursa pentru calificarea în sferturile de finală.

Cristina Florianu și-a pus de la bun început echipa pe trasa câștigătoare, cu 2 goluri care au ajutat SCM să se desprindă la 3-0. Craiova a avut elan și a avut și soluții pe mai multe poziții. Lângă Cristina s-au ridicat Nikolic, Ardean, Klikovac, Vizitiu, dar și portarul Dumanska, jocul lor colectiv reușind să-l scoată pe Trefilov din starea de confort încă după primele minute. Gazdele s-a desprins la 6-1 (min. 6), 8-2 (min. 10) și 13-6 (min. 18), încercând să-și facă meciul cât mai ușor.

Fără principala marcatoare din meciul tur, fără Zhilinskayte, dar cu Kalinina și alte câteva jucătoare arțăgoase, Kuban nu s-a predat chiar atât de repede. Iar când au găsit o primă șansă de a reveni, nu au ezitat. Cristina Florianu a suferit o mică accidentare pe finalul primei reprize, interul stânga s-a dus pe banca tehnică, iar echipa a resimțit momentul ca pe un mic șoc. De la 17-10 (min. 26), rusoaicele au înscris trei goluri consecutive și au intrat cu un rezultat de la care putea spera la o răsturnare de situație.

Craiova a părut puțin incomodată de jocul mai agresiv al echipei Kuban la reluare și a început să piardă teren. Până în minutul 44 a mai pierdut încă 2 goluri din diferență, 23-21, rezultat puțin nedrept pentru cum s-a jucat în prima parte. La momentul oportun, Florianu a găsit din nou calea spre gol, iar coechipierele au luat din nou „aer”. Și-a intrat în rol și Dumanska, cu trei intervenții consecutive, a apărut și elementul surpriză, Carmen Șelaru, transformată în al doilea pivot, astfel că SCM s-a desprins din nou la 6 goluri, 27-21 (min. 49)

Meciul a fost înschis de portarul Yulia Dumanska, după o altă intervenție spectaculoasă, la 28-22 în minutul 55. Diferența s-a păstrat până la final, 30-24, iar Craiova este acum într-o poziție foarte bună de a ataca prezența și în următoarea fază a competiției. Cu trupa luI Trefilov are deja rezultatele directe ca avantaj, în cazul unei egalități de puncte.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?