Scandal la meciul amical Minaur Baia Mare – Potaissa Turda. Oaspeții au ieșit de pe teren după ce antrenorul Horațiu Gal a fost descalificat

Minaur Baia Mare a început meciurile de pregătire pentru noul sezon, implicit pentru participarea în premieră în grupele Ligii Campionilor, cu două jocuri împotriva Potaissa Turda, una dintre formațiile rivale în ultimii 2 ani. Ambele partide au fost programate în Baia Mare.

După ce joi, Turda a câștigat suprinzător cu 29-25, Minaur a căutat să-și ia revanșa în ziua următoare. Numai că, Baia Mare nu a mai avut această șansă până la capăt! Jocul doi s-a întrerupt în minutul 18, la scorul de 8-4, după ce oaspeții au ieșit de pe teren. De unde a pornit totul? Antrenorul Potaissei, Horațiu Gal, a văzut cartonașul roșu pentru că ar fi înjurat arbitrii, au povestit pentru ProSport martori prezenți la joc. Tehnicianul a refuzat însă să părăsească spațiul de joc și după 5 minute de parlamentări, Turda a ieșit de pe teren.

Arbitrii i-ar fi cerut lui Horațiu Gal să părăsească sala, Turda n-ar fi fost de acord să joace fără antrenor, din moment ce era vorba până la urmă de un joc de pregătire. Până la urmă, Minaur și-a împărțit lotul în două echipe și a continuat să se pregătească în regim de joc amical. Ambele formații s-au ales cu accidentări serioase, Albert Cristescu, lovit în Minaur 1 vs Minaur 2, respectiv Georgică Cântec și Marius Bondar.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 31 07. 2015, 17:25
Actualizat: 31 07. 2015, 21:32