Săptămâna magică a Germaniei! Angelique Kerber a câștigat Australian Open, iar naționala de handbal masculin a devenit noua campioană a Europei

Naționala Germaniei a câștigat Campionatul European de handbal masculin din Polonia, după ce s-a impus în finala cu Spania, scor 24-17. Medalia de bronz a fost obținută de Croația, după succesul cu 31-24 în fața revelației Norvegia.

• Germania a avut o săptămână perfectă în sportul mondial. Angelique Kerber și-a trecut în premieră un titlu de Grand Slam, după ce a învins-o pe Serena Williams în finala de la Australian Open, la același turneu de tenis Boris Becker l-a „asistat” din lojă pe Novak Djokovic la un alt mare succes al carierei, iar naționala de handbal masculin a redevenit campioană europeană după o pauză de 12 ani.

Germania a fost una din surprizele plăcute ale turneului final de la început și până la final. Echipa pregătită de Dagur Sigurdsson a debutat cu o înfrângere în Grupa C, ce coincidență (!), în fața Spaniei, dar apoi nu a mai putut fi oprită de nimeni. Antrenorul islandez a revoluționat practic naționala Germaniei, după câțiva ani de nereușite, iar în Polonia a venit cu 11 jucători sub 25 de ani! Practic, doar portarul Carsten Lichtlein a avut peste 30 de ani! Germania a avut la dispoziție handbaliști dornici de afirmare, mai ales că nu toți sunt titlari în Bundesliga, iar acest aspect a fost determinant în câștigarea titlului european.

Cu entuziasm, capacitate mare de efort, valoare și imaginația selecționerului Dagur Sigurdsson, Germania a reușit să răstoarne toate pronosticurile în Polonia. Iar finala cu Spania să o câștige de o manieră incredibilă: 24-17. Spania a fost transformată într-o echipă neputincioasă, deși a avut în componență peste 60% jucători campioni mondiali (2013).

Încă după primele minute de joc ale finalei a devenit evident că scenariul partidei din grupă nu se va mai repeta. Germania a preluat inițiativa și s-a apărat extraordinar, motiv pentru care Spania nu a găsit calea spre gol. În primele 16 minute, ibericii aveau un procentaj al reușitelor de numai 18%, marcând doar 2 goluri. În schimb, nemții au înscris de 7 ori și i-au pus sub presiune încă din prima repriză pe adversari.

Portarul turneului, Andreas Wolff și-a demonstrat clasa și în această finală, el reușind să se mențină undeva în jurul a 50% pe tot parcursul partidei. Dar supriza jocului a fost Kai Hafner, omul care a fost cooptat în lot după accidentarea lui Dissinger – în faza grupelor principale – și care a marcat și golul decisiv al semifinalei cu Norvegia. Interul dreapta a înscris 3 goluri în primele 10 minute, iar pe parcursul celor 60 de minute a adunat 7 reușite! Hafner a făcut diferența cu aruncări de la mare distanță, care n-au putut fi parate nici de Sterbik, singurul om din naționala Spaniei care a fost la un nivel optim în această finală.

Din momentul în care Germania s-a desprins, Spania nu a reușit să se mai apropie. La pauză, scorul a fost de 10-6 (!), dar pe parcursul reprizei a doua diferența a a ajuns și la 9 goluri (scor 22-13). Clar nu a fost ziua ibericilor, care au fost „dezarmați” de o apărare agresivă a Germaniei, dar și de un portar aflat în mare formă. Cel mai bun exemplu că Spania nu s-a aflat în apelel ei a fost în minutele 45-47, când Rivera și Canellas au ratat două aruncări de la 7 metri. Primul nu a nimerit nici spațiul porții! Spania a avut de a face cu o echipă foarte bine organizată, foarte ambițioasă, dar și cu un antrenor – Dagur Sigurdsson – care a venit mereu cu inovații!

Finala a curs de la început și până la final în favoarea Germaniei, astfel că după terminarea celor 60 de minute a câștigat al doilea titlu european din istorie, după cel obținut în 2004! Germania cea ajutată de IHF să ajungă la Campionatul Mondial după ce a ratat calificarea în baraj este istorie! Handbalul momentului îl joacă o altă Germanie care a avut curaj, ambiție și soluții să schimbe cu câteva luni înaintea Jocurilor Olimpice. În urma victoriei din Polonia, trupa lui Sigurdsson s-a calificat direct și la Rio.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 31 01. 2016, 20:06
Actualizat: 01 02. 2016, 11:26