Să vină EURO 2012!** Germania – România 25-28, în primul meci de pregătire pentru turneul final din Serbia

Naționala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, la Munster, reprezentativa similară a Germaniei, scor 28-25 (11-14), în primul meci amical din cele două programate, în pregătirea pentru turneul final al Campionatului European din Serbia.

Tricolorele au debutat excelent în partida cu Germania, conducând cu 0-2 și 2-5 (min. 9). Patru minute mai târziu, gazdele au obținut egalarea, 5-5, iar Wohlbold a adus avantajul pentru prima dată pentru Germania, 8-7 (min. 17). Până la pauză, România nu a găsit antidot, astfel că a ieșit la vestiare cu un dezavantaj de trei goluri, 11-14, Susann Muller fiind performera primei reprize, cu 6 goluri, în timp ce din tabăra tricoloră s-a remarcat Curea, cu 3.

La reluare, aceeași Wohlbold a mărit diferența, 15-11, dar tricolorele au avut câteva minute excelente, egalând, 15-15 și apoi preluând conducerea, 15-16 (min. 35), după cinci goluri la rând. Zece minute mai târziu, România conducea cu patru goluri, 17-21, iar până la final nu a mai cedat (23-26, min. 53), arătând o formă bună cu 10 zile înaintea debutului la CE din Serbia.

Marcatoare:

Germania – S. Muller 6 goluri, Wohlbold 5, Steinbach 3, Althaus 3, Lutz 3, Lang 2, Augsburg 1, Zapf 1, Geschke 1

România – Brădeanu 9 goluri, Curea 7, Manea 4, Pintea 3, Nechita 2, Geiger 2, Neagu 1

După meciul de duminică, de la Hamm (ora 19.00), tricolorele vor reveni în țară, la Arad, de unde vor pleca la Karlovac, pentru meciul-test cu Serbia, din 30 noiembrie. De acolo, reprezentativa se va cantona direct la Vrșeț, locul unde vor avea loc partidele oficiale din grupa D.

Naționala României va juca la CE din Serbia în grupa D, în ordine, cu Rusia (4 decembrie), Islanda (5 decembrie) și Muntenegru (7 decembrie).

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 24 11. 2012, 21:24
Actualizat: 24 11. 2012, 21:25