S-au stabilit sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin. Franța – Suedia, cel mai așteptat meci

Croația a învins duminică seară, scor 21-19, reprezentativa Egiptului, în ultimul meci din optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Franța și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Croația a avut o evoluție foarte bună pe durata primei reprize, când s-a distanțat la cinci goluri, scor 8-3, după 17 minute de joc. Africanii nu au dat o replică pe măsură în primele 30 de minute și au intrat cu un handicap de șase goluri la pauză, 7-13.

Jocul s-a schimbat total în partea secundă, când Egiptul a reușit să revină de la 7-14 la 12-14, în primele zece minute. Croația a izbutit să mențină o diferență constantă de patru-cinci goluri până spre finalul partidei, însă Egiptul nu a cedat.

În ultimele cinci minute, africanii au punctat de trei ori consecutiv, însă a fost mult prea târziu pentru o revenire și Croația s-a impus cu 21-19 și obține ultimul loc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Franța, care a înregistrat duminică, două suprize uriașe, prin eliminarea campioanei olimpice Danemarca și a campioanei continentale, Germania.

Sferturile de finală ale Campionatului Mondial se vor disputa marți.