S-au mișcat „ca nebunii”! Potaissa Turda s-a calificat în finala Cupei Challenge. Handbalul românesc a ajuns cu trei echipe în acest sezon în fazele finale ale cupelor europene

Potaissa Turda s-a calificat pentru al doilea sezon consecutiv în finala Cupei Challenge la handbal masculin, după ce a elimimat IBV Vestmannaeyjar cu 56-55 la „general”. În partida retur desfășurată în România, ardelenii au câștigat cu 28-24.

• Băieții lui Horațiu Gal au fost într-o situație critică la mijlocul reprizei secunde, fiind conduși cu 19-17.
  • Potaissa Turda va juca pentru trofeu cu AEK Atena, la jumătatea lunii mai
  • Potaissa Turda este a treia echipă din România care a ajuns în fazele finale ale cupelor europene, după CSM București în turneul Final 4 al Ligii Campionilor și SCM Craiova în finala Cupei EHF, ambele la feminin

Experiența din 2017 cu o altă formație din Islanda, Valur Reykjavik, s-a repetat la Turda și la un an distanță. Potaissa a avut de „anulat” o diferență mai mică după manșa tur (28-31), față de opt goluri în semifinala de anul trecut, dar emoțiile, dificultatea jocului au fost la fel de puternice.

Ardelenii au avut o primă repriză pe care au controlat-o fără a reuși însă o desprindere decisivă, la pauză fiind înregistrată o diferență de 2 goluri, 13-11. La începutul părții secunde, gazdele au fost surprinse însă de IBV Vestmannaeyjar, care a egalat la 14-14 și chiar a preluat conducerea. Pe niște repuneri rapide, islandezii au marcat nu mai puțin de 8 goluri în primele 11 minute ale părții secunde și s-au desprins la 19-17.

O diferență de 5 goluri într-un interval de 19 minute nu era imposibilă de rezolvat, dar în orice caz o misiune foarte dificilă în fața unei echipe dezlănțuite. Și totuși, Potaissa a izbutit acest lucru, pe un teren propriu transformat într-o adevărată fortăreață în ultimii ani. În numai 9 minute de la acel 17-19, ardelenii au realizat o diferență și mai mare, „parțial” 7-1. Transformarea a venit de pe bancă, în urma indicațiilor venite de la Horațiu Gal pentru faza de apărare: „Ne mișcăm ca nebunii!”. Defensiva ardelenilor a devenit imbatabilă, reușind să scoată mai multe forțări la atacurile islandezilor.

Astfel, Potaissa Turda a jucat eliberată de stres ultimele minute și chiar dacă a avut reușite și nereușite, așa cum a fost un 7 metri ratat de Zacaciurin în minutul 54, nu a mai fost niciodată în pericol să piardă calificarea. Liniștea a fost adusă de intervențiile portarului Ionuț Irimuș, care și-a ajutat echipa să rămână la un avans de 4-5 goluri. Reprezentanta României s-a impus la final cu 28-24 și acum are șanse mai mari să câștige trofeul decât anul trecut, când a întâlnit Sporting Lisabona. AEK Atena pare un adversar mai accesibil, cel puțin pe hârtie.

Potaissa Turda – IBV Vestmannaeyjar 28-24 (13-11)

Irimuș, Varo, Fleșer – portari; Ghiță 6, Adomnicăi 4, Rotaru 4, Iancu 3, Savic 2, Stamate 2, Szoke 2, Zacaciurin 2, Asoltanei 1, Cîntec 1, Ignat 1, Lazăr, Thalmaier

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?