S-a terminat derby-ul Steaua – Dinamo la handbal: „câinii” au câștigat la trei goluri! GALERIE FOTO | Fanii celor două echipe au provocat haos în Sala Polivalentă

UPDATE: Dinamo a învins Steaua, scor 22-19 (11-9), în ultima etapă a turului Ligii Zimbrilor și s-a apropiat, astfel, la un punct de lider.

Jucat într-o atmosferă superbă creată de cele două galerii, meciul din Sala Polivalentă a fost echilibrat în prima parte, dinamoviștii reușind, apoi, să se desprindă treptat, în principal grație lui Ionuț Irimuș. Portarul „câinilor” a terminat meciul cu 11 intervenții și a scăpat neînvins la șase dintre cele șapte aruncări de la 7 metri ale adversarilor, primul gol al roș-albaștrilor din lovitură de pedeapsă venind abia în minutul 55.

În urma acestui rezultat, Dinamo strânge 29 de puncte și ajunge la un punct în spatele liderului Dobrogea Sud, care a pierdut în această etapă, 24-28 cu CSM București. De cealaltă parte, Steaua rămâne pe locul al șaptelea, cu 18 puncte.

Marele Derby al sportului românesc se joacă, miercuri, la handbal. De la ora 17:45, în Sala Polivalentă, Steaua și Dinamo se înfruntă în primul derby din ultimii 10 ani în care Jandarmeria a permis accesul ambelor galerii.

Iar decizia autorităților nu pare cea mai inspirată. Cu 400 de dinamoviști și peste 1.000 de suporteri ai Stelei, atmosfera a devenit tensionată cu puțin timp înaintea meciului. Cu 10 minute înaintea primului fluier al arbitrului, câteva zeci de suporteri au provocat un scandal în Sala Polivalentă, grupuri din cele două galerii încercând să ajungă unul la celălalt pentru a continua luptele începute pe stadioanele de fotbal.

Confruntarea dintre cele două părți a escaladat rapid, iar jandarmii au fost nevoiți să intervină cu gaze lacrimogene pentru a despărți cele două tabere, în ciuda faptului că în zona sălii se aflau și copii sau oameni în vârstă. Până la urmă, lucrurile s-au calmat, iar meciul a putut începe într-o atmosferă relativ liniștită.

Publicat: 23 11. 2016, 19:42
Actualizat: 23 11. 2016, 19:57